Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Chciała sprzedać meble, straciła dziewięć tysięcy złotych. Policja apeluje: nie podawajmy danych dostępowych do naszych rachunków

Halina Gajda
Halina Gajda
Wystarczyło jedno kliknięcie, by gorliczanka straciła dziewięć tysięcy złotych
Wystarczyło jedno kliknięcie, by gorliczanka straciła dziewięć tysięcy złotych pixabay.com
Ostatnie dni mieszkanka Gorlickiego zapamięta na długo. Chciała pozbyć się niepotrzebnych już mebli, wystawiła je więc na sprzedaż. Na ofertę kupna nie musiała długo czekać. Potencjalny kupiec odezwał się natychmiast. Niestety okazał się oszustem.

Gorliczanka, o której mowa pozbywała się mebli. Najpewniej wymieniała wyposażenie mieszkania, a ponieważ obecne nie było zniszczone, uznała, że szkoda je wywozić na śmieci. Wystawiła na sprzedaż poprzez popularny portal. Chętny znalazł się szybko. Skontaktował się z kobietą, wypytał o szczegóły, po czym oświadczył, że kupuje.

- Zaproponował nawet, że opłaci przesyłkę kurierską mebli – relacjonuje nam Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach.

By przyspieszyć sfinalizowanie transakcji, oszust wysłał gorliczance link. Przekonał, że tym sposobem potwierdzi przyjęcie pieniędzy. Kobieta niczego nie podejrzewając, nie dosyć, że kliknęła link, to podała wszystkie dane, które pozwoliły złodziejowi działać na jej koncie. Straciła dziewięć tysięcy złotych. Część z tej kwoty została wytransferowana na inne konto, resztę oszust wypłacił w bankomacie.

Kolejny przykład, w zasadzie z ostatnich godzin. Mieszkaniec jednej z podgorlickich wsi chciał sprzedać gitarę. Chętny na instrument znalazł się bardzo szybko. Ze sprzedającym skontaktował się za pomocą popularnego komunikatora. Chciał rzekomo dogadać szczegóły. Oczywiście szybko oświadczył, że jest zainteresowany i wysyła link do sfinalizowania transakcji. Oferujący gitarę gorliczanin zorientował się, że coś jest nie tak, gdy dostał powiadomienie ze swojego banku o ruchu na koncie. Okazało się, że oszuści już działali, zdążyli złożyć wniosek kredytowy. Dodatkowo wypłacili sobie prawie 300 złotych.

Jak ustrzec się przed tego typu oszustwami?

  • Nigdy nie podawaj numeru karty płatniczej po to, by otrzymać pieniądze! Podanie danych z karty spowoduje, że ktoś pobierze z niej pieniądze.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal sprzedażowy. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikator.
  • Zapoznaj się z instrukcjami płatności na danej platformie sprzedażowej.
  • Uważnie czytaj wiadomości z banku (SMS, e-maile, powiadomienia z aplikacji mobilnej banku). Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy i są napisane niegramatycznie.

Co zrobić, gdy spostrzeżesz, że mogłeś zostać oszukany?

  • Natychmiast skontaktuj się z infolinią Twojego banku i poinformuj o swoich podejrzeniach.
  • Zastrzeż kartę płatniczą lub / i zablokuj dostęp do bankowości internetowej, jeśli takie dane zostały udostępnione przestępcom.
  • Poinformuj Policję.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto