MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godzinie 18 w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 18
Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 18
Ulica 3 Maja, gorlicki deptak, najbardziej reprezentacyjna ulica naszego miasta. Dawniej zwana Biecką, gdyż prowadziła do Biecza. Na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, długie lata nosiła nazwę 3 Maja, nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w roku 1901. Podczas okupacji niemieckiej przechrzczono ją na Główną (Hauptstrasse), mimo to gorliczanie nadal określali ją jako 3 Maja. W 1945 roku na cześć święta klasy robotniczej nazwano ją 1 Maja. W latach 50. była ulicą Stalina, a po jego śmierci w 1953 wrócono do nazwy 1 Maja. Transformacja ustrojowa przyniosła powrót do nazwy 3 Maja, takie też miano ulica nosi dzisiaj.

Wystawa „Gorlickie ulice. 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym. Inspirację do stworzenia wystawy stanowią publikacje Urszuli Karasińskiej, a także cykl wywiadów „Świadkowie lokalnej historii” zrealizowanych dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.

- Historia każdej ulicy jest częścią historii miasta, jak przez soczewkę możemy zaglądnąć w przeszłość oczami mieszkańców - mówi Urszula Karasińska, kurator i autor scenariusza wystawy jak również autorka książki opisującej ulicę, bohaterkę wystawy- Książka to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim są to opowieści świadków lokalnej historii, za co im serdecznie dziękuję i zachęcam innych do podzielenia się swoimi informacjami, wspomnieniami i fotografiami na temat życia miasta - dodaje.

W książce Urszuli Karasińskiej - „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy. 3 Maja” - przeczytamy o patriotycznych paradach i socjalistycznych pochodach, szampańskich zabawach międzywojennej inteligencji i barwnej diasporze żydowskiej, która tuż przed wybuchem II wojny światowej stanowiła połowę społeczności miasta. Ten sam klimat ma wystawa, jaką będziemy mogli oglądać Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”.

Wystawa ma być jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.

- Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach - informuje Katarzyna Szepieniec, dyrektor Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów. -Jednak najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin to fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto