Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach stało się depozytariusze wspaniałej kolekcji dzieł sztuki, podziwiać je można w Kasztelu

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kasztel w Szymbarku oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów był miejscem niezwykłej uroczystości. W obecności licznie przybyłych gości, podpisany został akt przekazania kolekcji Teodora Axentowicza. Była to też okazja do wernisażu stałej wystawy „Axentowicz. Dziedzictwo artysty”. Od teraz odwiedzający kasztel będą mogli podziwiać wspaniałe dzieła tego artysty.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kolekcja w 2023 roku została przyjęta przez muzeum jako depozyt a w lutym tego roku dzięki środkom z budżetu Województwa Małopolskiego została zakupiona. Pod aktem przekazania kolekcji swoje podpisy złożyli Jan Kieniewicz, prawnuk artysty oraz Katarzyna Szepieniec, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Instytucja kultury Województwa Małopolskiego.

- 2 marca 2024 roku rozpoczyna się nowa historia w działalności muzeum - mówi Katarzyna Szczepieniec. - Oficjalnie przejmujemy kolekcję ze spuścizną po Teodorze Axentowiczu a co bardzo ważne jest to kolekcja pochodząca bezpośrednio z rąk rodziny tego artysty - dodaje.

Gorlicka historia tej kolekcji zaczyna się w kwietniu ubiegłego roku, kiedy to za sprawą rekomendacji dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie profesora Andrzeja Szczerskiego skontaktowano się ze spadkobiercami Axentowicza. Dzięki poszerzonym kwerendzie i ścisłej współpracy z historykami sztuki i konserwatorami z Muzeum Narodowego w Krakowie gorliccy muzealnicy mogli w pełni poznać zawartość tej kolekcji i zacząć starania o przejęcie jej ze środków województwa małopolskiego.

- Taką szczęśliwą datą w ubiegłym roku był jubileusz czterdziestolecia działalności galerii sztuki w Gorlice i wtedy zarząd województwa przyznał nam środki na zakup pierwszych prac z tej kolekcji, było to 6 szkiców - wspomina dyrektor muzeum.

Te pierwsze środki to było 30 tysięcy, kolejne kroki to decyzja rodziny artysty o zdeponowaniu kolekcji w Gorlicach, a następnie decyzja zarządu województwa o przekazaniu 1,8 miliona złotych na sfinalizowanie zakupu.

Oprócz samych dzieł sztuki, które są owocem twórczości Axentowicza, na kolekcję składają się przede wszystkim utensylia. Są to meble z ostatniego mieszkania artysty w Krakowie, porcelana odznaczenia, których miał bardzo wiele oraz przedmioty codziennego użytku związane z jego twórczością, ja choćby pędzle palety. Wszystko to można teraz oglądać na stałej wystawie, w której Kasztelu poświęcono dwie muzealne sale. Pierwsze zakupione dla muzeum grafiki prezentowane na piętrze. W najbliższym czasie podejmowane będą szeroko zakrojonej działania, zarówno inwentaryzacyjne jak też konserwatorskie.

Artysta pochodził z polskiej ormiańskiej szlacheckiej rodziny herbu Gryf i może się pojawić się pytania - skąd Axentowicz w Gorlicach?

- Na razie badamy wszelkie możliwe powiązania a takim punktem stycznym z samymi Gorlicami jest oczywiście ormiańskość Axentowicza - opowiada Katarzyna Szczepieniec. - Tu oczywiście narzuca się silnie Łukasiewicz, który też był pochodzenia ormiańskiego. Lokalizacja tej wystawy w dawnym dworze Gładyszów też jest takim punktem powiązania, ponieważ Gładyszowie podobnie jak rodzina artysty byli herbu Gryf i jeszcze oczywiście nasz teren bardzo bogaty w kulturę Rusinów karpackich, a ponieważ Axentowicz fascynował się folklorem, przede wszystkim huculszczyzny są, więc można powiedzieć, że to są takie trzy punkty styczne - podkreśla.

Teodor Axentowicz był wybitnym portrecistą. Malował też obrazy o tematyce rodzajowej, był jednym z pierwszych malarzy Huculszczyzny i Hucułów, a także góralszczyzny. W 1910 został rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1928 roku członek honorowy Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiał swoje prace m.in. w Berlinie, Monachium, Londynie, Chicago. Zmarł 26 sierpnia 1938 w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto