MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Drugie starcie w Bobowej wyłoni burmistrza gminy, w Lipinkach wybierają wójta na kolejną pięcioletnią kadencję

Lech Klimek
Lech Klimek
Trwa druga tura wyborów, lokale są czynne go godziny 21
Trwa druga tura wyborów, lokale są czynne go godziny 21 Tomasz Czachorowski
Pogoda, która towarzyszy drugiej turze wyborów samorządowych diametralnie różnie się od tej, która była dwa tygodnie temu, w trakcie pierwszej tury. Padający deszcz i zimno nie zachęca do tego, aby wychodzić z domu. To prawdopodobnie przełożyło się również na przedpołudniową frekwencję przy urnach. Ta w powiecie gorlickim wyniosła jedynie 23,15 procent o godzinie 17 było to 47,34 procent.

W dwóch gminach powiatu gorlickiego trwa wyborcza dogrywka. Do urn drugi raz ruszyli mieszkańcy gmin Lipinki i Bobowa. W tej pierwszej wybierają wójta a w drugiej burmistrza.

Przed południem w gminie Lipinki do urn poszło 20,4 procent wyborców. O godzinie 17 frekwencja wynosiła tu 42,59 procent.

W Bobowej frekwencja o godzinie 12 wynosiła 25,15 procent, a o 17 przy urnach zameldowało się 50,79 procent wyborców.

Dwa tygodnie temu w gminie Lipinki zagłosowało 61,42 procent wyborczych, a o godzinie 17 było to 50,68 procent. W Bobowej ostateczna frekwencja w pierwszej turze wyniosła 58,88 procent. O godzinie 17 dane PKW mówiły, że głos oddało już 50,10 procent wyborców.

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21.00

Druga tura odbędzie się tylko w miejscowościach, w których pierwsza tura wyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów. Głos ważny to znak X przy jednym nazwisku.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce się zagłosować.

Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od tego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto