Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na gorlickim Osiedlu Młodych powstał prawdziwy ptasi azyl

Lech Klimek
Lech Klimek
Na osiedlu zamontowanych zostało już 112 ptasich domostw.
Na osiedlu zamontowanych zostało już 112 ptasich domostw. archiwum SM Osiedle Młodych
To, że spółdzielnie mieszkaniowe budują mieszkania, nie dziwi chyba nikogo, to tak naprawdę główny cel ich działania, zapewnić członkom dach nad głową. Jednak w gorlickiej spółdzielni Osiedle Młodych postanowili, że nie będą się ograniczać tylko do ludzi. Postawili na ptaki i już mają wielu nowy chyba zadowolonych z mieszkań lokatorów.

FLESZ - Coraz więcej zielonej energii

Pomysł, by na osiedle wprowadzić nowych lokatorów, pojawił się w rozmowie Wojciecha Wójcika, lekarza weterynarii prowadzącego na tym właśnie osiedlu przychodnię weterynaryjna Animed i Andrzeja Rąpały, prezesa spółdzielni.

- Nie trzeba mnie było do tego namawiać – mówi z uśmiechem Andrzej Rąpała. - Udostępniliśmy teren i wzięliśmy na siebie instalacje domków na drzewach. Ich budowa to już była działka doktora Wójcika i współpracującej z nim fundacji PSYstań, która tak naprawdę włożyła największy finansowy wkład w ten pomysł - dodaje.

Postępująca urbanizacja pozbawia jerzyki i ptaki śpiewające miejsc lęgowych, nie mają one gdzie znosić jaj i wychowywać młodych, przez co ich liczba w polskich miastach drastycznie się zmniejsza.

- Nasze miasta powoli stają się betonowymi pustyniami – podkreśla Wojciech Wójcik. - A kto nie lubi wyjść w wiosenny poranek do pracy w towarzystwie pięknego śpiewu ptaków? Za kilkanaście lat takie trele rano mogą być jedynie wspomnieniem - dodaje.

Wszyscy związani z pomysłem szybko przeszli od słów do czynów i teraz na osiedlu zamontowanych zostało już 112 ptasich domostw.

- O tym jak duże zainteresowanie wzbudziły wśród ptaków, świadczy to, że często tuż po, a nawet w trakcie montażu były ochoczo przez nie odwiedzane - stwierdza dumny z nowych lokatorów prezes spółdzielni.
W kwestii ewentualnego czynszu prezes postawił na wzajemne korzyści. Ptaki dostały domy, a w zamian mają czyścić teren choćby z komarów.

- Niezwykłe jest to, że jeden jerzyk potrafi zjeść dziennie 20 tysięcy komarów – opowiada doktor Wójcik. - Współpraca z nimi to skuteczna walka z niechcianymi insektami bez użycia szkodliwych dla środowiska oprysków- podkreśla.

Jak bardzo szkodliwe mogą być takie opryski, świadczy przypadek z terenu gminy Biecz, gdzie kilka lat temu walka z komarami stała się powodem śmierci milionów pożytecznych pszczół.
Ptasie domy na osiedlowych drzewach montował Paweł Rokicki, szef firmy Skylock zajmującej się pracami wysokościowymi. Ten etap prac musiał być w pełni profesjonalny i bezpieczny.
- Powstała też mapa domków – mówi Andrzej Rąpała. - Jeden jej egzemplarz przekazałem do znajdującego się na osiedlu przedszkola. Jest też w internecie, więc można ja sobie wydrukować i wybrać się do nas na spacer połączony z podglądaniem ptasich rodzin – dodaje.
Wszyscy uczestnicy tego przedsięwzięcia zapowiadają, że zrobią wszystko, by ptasich domków było więcej. Jest spora szansa, że pojawią się również poza granicami Osiedla Młodych.

Ptasi Azyl na „Osiedlu Młodych” to:

  • - 43 szt. budek „A” dla np. sikorek, sosnówek, wróbli
  • - 20 szt. budek „B” dla np. szpaków, kowalików,
  • - 10 szt. budek „D” dla np. dudków, kawek,
  • - 2 szt. budek dla muchołówek,
  • - 2 szt. budek horyzontalnych dla sikorki bogatki,
  • - 4 szt. budek półotwartych dla kosów,
  • - 9 szt. budek „P” półotwartych dla kopciuszków,
  • - 2 szt. budek dla nietoperzy,
  • - 20 szt. budek dla jerzyków

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto