MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Archeologii w Bieczu zaczną się 14 czerwca. Na dzieci czeka nie lada gratka, dorośli też nie będą się nudzili

Halina Gajda
Halina Gajda
W najbliższy weekend w Bieczu będzie rządziła archeologia. W różnych swoich obliczach, ale wszystkie będą dla zwykłych ludzi, którzy z tą niezwykle ciekawą dziedziną nauki na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego, ale są po prostu ciekawi świata. Bez naukowych wykładów, za to w przystępny sposób, będzie można dowiedzieć się, gdzie w Małym Krakowie prowadzone są badania, jakie są ich wyniki i co z tego wynika.

Od 14 do 16 czerwca w Bieczu potrwają Europejskie Dni Archeologii. Głównym organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

- To święto archeologii, które pozwala uczestnikom na głębsze zrozumienie tego szczególnego rodzaju dziedzictwa. Współczesna archeologia to nie tylko tradycyjne narzędzia jak łopaty czy pędzelki, to nauka interdyscyplinarna korzystająca z najnowszych osiągnięć techniki, takich jak badania geofizyczne czy fotografie lotnicze wykonane za pomocą dronów – czytamy w zapowiedzi.

Dzieci przeprowadzą prace wykopaliskowe

Co więc się będzie działo w Bieczu? Najciekawiej brzmi zapowiedź warsztatów dla dzieci. Będą to bardzo praktyczne zajęcia, bo młodzi uczestnicy dostaną narzędzia, jak prawdziwi archeologowie i tak zaopatrzeni wyruszą w teren na „wykopaliska”. Możemy zdradzić, że organizatorzy, czyli Muzeum Ziemi Bieckiej zadbali, by wysiłek dzieci nie poszedł na marne. Stosowny archeologiczny skarb zostanie odkryty.
Program przewiduje też coś dla dorosłych. Będzie to mniej więcej godzinny spacer po Małym Krakowie, po miejscach, gdzie badania były prowadzone. Przewodnicy opowiedzą o nich, a temat jest naprawdę szeroki. 

Mały Kraków polem działania naukowców

Archeologicznych odkryć i to na światową skalę, nie trzeba szukać daleko.  Wystarczy bowiem, biecki klasztor franciszkanów. Kończy się w remont, który wiązał się z badaniami.

- Pracami objęliśmy cały obszar nawy głównej oraz kruchtę wejściową. W ich wyniku udało się odsłonić trzy, nieznane wcześniej wejścia do krypt oraz niepełny zarys czwartego otworu wejściowego – wyjaśnia Paweł Kocańda, dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej. - Prowadzą one do rozległej krypty znajdującej się pod nawą główną oraz do trzech komór grobowych, ulokowanych pod prezbiterium. W jednej z nich pochowany miał zostać najsłynniejszy polski poeta barokowy Wacław Potocki. Dwa wejścia posiadają zejście po schodach, jedno nakryte jest kamienną płytą z metalowymi uchwytami - dodaje.

Na tym nie koniec.
- Nasze badania doprowadziły do odkrycia nieznanych wcześniej elementów architektury kościoła. Otwory wejściowe datujemy na połowę XVII wieku, powstały najpewniej wraz z budową kościoła. Ich zamurowanie miało miejsce w końcu XIX lub na początku XX wieku – dodaje.
W trakcie badań rozpoznano również konstrukcję fundamentów kościoła oraz krypt, w tym sklepień, a także stratygrafię nawarstwień wewnętrznych.
- Odnaleźliśmy kilka monet z XVII wieku, fragmenty kafli, ceramiki oraz dewocjonalia, np. medalik – wylicza.

Europejskie Dni Archeologii w Bieczu
Program

W GRUNCIE RZECZY - WYKOPALISKA DLA DZIECI
Ogród Kromerówki, ul. Kromera 3

  • 14 czerwca (piątek) 10:00 - 11:30
  • 15 czerwca (sobota) 10:00 - 11:30
  • 16 czerwca (niedziela) 10:00 - 11:30

SPACERY ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE

  • 15 czerwca (sobota) 11:30 - 13:00
  • 16 czerwca (niedziela) 11:30 - 13:00

Spacery dedykujemy Wszystkim bez względu na wiek - wspólnie wyruszymy na krótką wędrówkę po najważniejszych miejscach związanych z pracami naukowo-badawczymi, które są prowadzone w Bieczu od dekad.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto