MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie. Znamy zalecenia Jana Wątroby biskupa rzeszowskiego i Andrzeja Jeża biskupa tarnowskiego

Lech Klimek
Lech Klimek
Biskupi rzeszowski i tarnowski wydali zarządzenia w sprawie tego, jak kolęda będzie wyglądać w tym roku duszpasterskim
Biskupi rzeszowski i tarnowski wydali zarządzenia w sprawie tego, jak kolęda będzie wyglądać w tym roku duszpasterskim Krzysztof Kapica/archiwum
Do wszystkich rzymskokatolickich parafii w naszym powiecie dotarły zalecenia biskupów diecezjalnych dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Jedno jest pewne. Tegoroczna kolęda nie będzie się wiązać z wizytami kapłanów w domach parafian.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

Biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii w pierwszych dniach grudnia czytamy, że w diecezji rzeszowskiej księża nie będą odwiedzać parafian.

W diecezji rzeszowskiej dopuszczają wyjątek w sprawie wizyt domowych

Biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach.

- W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie - czytamy w pierwszym punkcie dokumentu.

W dalszej części bp Wątroba zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach.

- Organizując nabożeństwa w świątyniach, należy uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach - dodaje ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

W kolejnych punktach zaleceń czytamy, że podczas mszy świętej należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Należy także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów.

Po liturgii ma odbyć się kolędowanie oraz rozmowy poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest także rozdanie broszury wizyty duszpasterskiej, w której jest zamieszczona modlitwa do odmówienia przez parafian w domu.

- Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą - czytamy w zalecaniach wydanych przez biskupa Jana Wątrobę.

W ostatnim punkcie zaleceń czytamy, że jedynym wyjątkiem, który uzasadnia odwiedziny księdza w domu, jest poświęcenie nowego domu bądź inna, ważna racja duszpasterska.

- To mogą być sytuacje, które wykraczają poza zwykły program kolędy, dotyczą najczęściej osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne pilne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym – wyjaśnia ks. Nowak.

Diecezja tarnowska podąża śladem innych, tradycyjnej kolędy nie będzie

Ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż 2 grudnia w sprawie kolędy wydał stosowne zarządzenie. Zamiast wizyty kapłana w domach, wierni będą zapraszani do kościołów na msze św. dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii.

- W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych - czytamy w zaleceniach biskupa.

Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną będą zapraszać na mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii. Msza święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku biskup tarnowski zezwala na binowanie mszy św. (sprawowanie drugiej mszy w tym samym dniu) pro populo.

- Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie, choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych, z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim - podkreśla biskup Andrzej Jeż.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto