MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Druhowie z jednostek OSP powiatu gorlickiego kolejny raz chcą powalczyć o bezpieczeństwo mieszkańców. Do BO Małopolski głosili swój projekt

Lech Klimek
Lech Klimek
Możemy włączyć się do działa podnoszących bezpieczeństwo
Możemy włączyć się do działa podnoszących bezpieczeństwo archiwum
Już niedługo wystartuje decydujący etap 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, w ramach którego mieszkańcy Małopolski zdecydują, na co przeznaczyć 16 mln złotych. Głosowanie będzie możliwe od 15 maja do 14 czerwca br. O głosy powalczą aż 232 projekty.

W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcu powiatu gorlickiego wykazali się wielką solidarnością i dzięki ich głosom udało się wprowadzić do realizacji projekt zgłoszony przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich projekt to zakup dziewięciu defibrylatorów AED. Niestety nadal czekamy na rozstrzygnięcie przetargu mającego zapewnić instalację urządzeń na remizach OSP.

W tej edycji druhowie chcą powalczyć o kolejne urządzenia dla następnych remiz, tak by w niedługim czasie wszystkie jednostki OSP na terenie powiatu gorlickiego dysponowały takim ogólnodostępnym sprzętem.

- Celem głównym projektu jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego poprzez zakup i montaż zewnętrznych defibrylatorów w miejscach ogólnodostępnych tj. na 9 budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych znajdujących się na terenie powiatu gorlickiego - informuje Przemysław Wszołek, prezes powiatowych struktur OSP. - Realizacja zadania zakłada zwiększenie dostępności pomocy przedmedycznej w zakresie związanym z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia oraz świadomości mieszkańców powiatu gorlickiego na temat zastosowania sprzętu AED, który zwiększa szanse na przeżycie z 2 do nawet 75 procent - dodaje.

Jednostki, do których mają tym razem trafić kapsuły to

:

  • OSP Rożnowice (Gmina Biecz)
  • OSP Siedliska (Gmina Bobowa)
  • OSP Kobylanka (Gmina Gorlice)
  • OSP Bednarka (Gmina Lipinki)
  • OSP Łużna (Gmina Łużna)
  • OSP Staszówka (Gmina Moszczenica)
  • OSP Łosie (Gmina Ropa)
  • OSP Małastów (Gmina Sękowa)
  • OSP Brunary (Gmina Uście Gorlickie)

Teraz wszystko w rękach mieszkańców naszego powiatu, którzy w drodze głosowania zdecydujemy, czy zupełnie nieodpłatnie, ogólnodostępne defibrylatory AED trafią na remizy powiatu gorlickiego.

- Wedle harmonogramu, ogłoszenie wyników głosowania nastąpi w terminie do 1 października 2024 roku, zwycięskie zadania realizowane będą w 2025 roku - informuje prezes. - Z wielką niecierpliwością czekamy na realizację zwycięskiego zadania z ubiegłorocznej 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Zadanie otrzymało aż 3711 głosów i ma zostać zrealizowane w bieżącym 2024 roku. Defibrylatory trafią do jednostek OSP Biecz (gm. Biecz), OSP Bobowa (gm. Bobowa), OSP Szymbark (gm. Gorlice), OSP Wójtowa (gm. Lipinki), OSP Szalowa (gm. Łużna), OSP Moszczenica (gm. Moszczenica), OSP Ropa (gm. Ropa), OSP Wapienne (gm. Sękowa), OSP Śnietnica (gm. Uście Gorlickie) - dodaje.

Masz dwa głosy!

Głosować może każda osoba, która ma skończone 16 lat. Do dyspozycji mieszkańców Małopolski są dwa głosy: jeden na zadanie regionalne i jeden na zadanie ogólnowojewódzkie. Na zadania z puli ogólnowojewódzkich może zagłosować każda osoba, natomiast na zadania regionalne tylko mieszkaniec danego regionu – czyli np. na zadania z Regionu Małopolska Zachodnia mogą głosować tylko mieszkańcy miasta Oświęcim oraz powiatów: suskiego, myślenickiego, wadowickiego, chrzanowskiego oraz oświęcimskiego. Pełen wykaz regionów można znaleźć w Regulaminie BO WM, który dostępny jest na stronie, bo.malopolska.pl. W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.

Każdy głosujący ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on zaliczony. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne - wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie zaliczony.

Głosowanie rozpoczyna się 15 maja i potrwa do 14 czerwca

W jaki sposób oddać głos ?

Każdy z Małopolan ma możliwość oddać głos w takiej formie, jaka najbardziej mu odpowiada. Do wyboru są trzy sposoby:

Elektronicznie: przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl - narzędzie zostanie udostępnione 15 maja.

Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie bo.malopolska.pl znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania)

poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;

Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim), Tarnowie (al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów), Miechowie (ul. Sobieskiego 4, 32-200 Miechów), Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz), Nowym Targu (al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ), Suchej Beskidzkiej (ul. J. Piłsudskiego 23, 34-200 Sucha Beskidzka), lub w Zakopanem (ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane).

Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie.

Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.

Zagłosuj z domu

Można oddać głos bez wychodzenia z domu, wystarczy odwiedzić stronę internetową, bo.malopolska.pl i w odpowiedniej zakładce zaznaczyć, na jakie projekty chce się przeznaczyć swój głos. Szybko i wygodnie!
Uwaga: Podobnie jak rok temu, można głosować również hybrydowo, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).

Kiedy poznamy wybrane zadania ?

Rozstrzygnięcie 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zaplanowano na jesień – wyniki poznamy najpóźniej 1 października 2024 r. Zadania, które zdobędą największą liczbę głosów, będą realizowane przez Zarząd Województwa Małopolskiego od 2025 r.

Małopolanie mogli zgłaszać swoje zdania od 2 do 31 października. Pierwotna pula zawierała 291 zadań, z których 274 zostało pozytywnie zweryfikowanych i przekazanych do oceny departamentów. Ostatecznie mieszkańcy Małopolski mogą wybierać z 232 propozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto