Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. W gorlickim szpitalu odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Rybickiemu. Postać bohatera czasów wojny przybliżył Franciszek Rachel

Lech Klimek
Lech Klimek
W przestrzeni publicznej pojawiała się kolejna pamiątkowa tablica. Tym razem w szpitalu odsłonięto taką, która nierozerwalnie wiążą się z naszą lecznicą. Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej powstała tablica upamiętniającą wspaniałego lekarza i człowieka Jana Rybickiego.

FLESZ - Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Doktor Jan Rybicki to postać bardzo zasłużona dla naszego miasta. W latach 1925-1948 pełnił funkcję dyrektora Szpitala Powszechnego w Gorlicach. Na szpitalnym oddziale chirurgii odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej temu znanemu lekarzowi.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Janowi Rybickiemu

Uroczystość poprowadziła Zastępca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach Dorota Szymańska. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, z którego inicjatywy powstała tablica, samorządowcy ziemi gorlickiej, dyrekcja i pracownicy szpitala.

Wykłada przybliżył postać lekarza

Prelekcję poświęconą Janowi Rybickiemu wygłosił dr Franciszek Rachel. Przypomniał on kim był bohater właśnie odsłoniętej tablicy.
Jan Rybicki urodził się 2 stycznia 1890 roku w miejscowości Łęki koło Szczepanowa. Jego żoną była Klementyna, córka malarza Włodzimierza Tetmajera. Brał czynny udział w obu wojnach światowych. Do służby wojskowej został powołany jeszcze jako student w 1914 roku. W czasie II wojny światowej wykazał się wielką odwagą, ukrywając i lecząc członków ruchu oporu, miejscowych Żydów a po wojnie także członków podziemia antykomunistycznego, za co pod koniec 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W sumie w więzieniu spędził 2 lata, 3 miesiące, 2 tygodnie i 6 dni. Ostatecznie został zwolniony z więzienia we Wronkach 31 marca 1951 roku, jednak bez prawa powrotu do Gorlic. Za swoje dokonania został odznaczony Krzyżem Walecznych w 1920 roku i Złotym Krzyżem Zasługi w 1932 roku. Doktor Rybicki zmarł w dniu 16 marca 1956 roku w Krakowie.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto