Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 79. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Gorlicach. Pod naporem Armii Czerwonej Niemcy wycofali się z Gorlic na zachód

Lech Klimek
Lech Klimek
Pod naporem Armii Czerwonej Niemcy wycofali się z Gorlic na zachód
Pod naporem Armii Czerwonej Niemcy wycofali się z Gorlic na zachód Lech Klimek
W południe, przy miejscu pamięci narodowej zlokalizowanym obok budynku Sklarczykówki odbył się apel upamiętniający 79. rocznicę wyzwolenia Gorlic spod hitlerowskiej okupacji. 15 stycznia 1945 roku trzydziesta ósma armia generała Kiryła Moskalenko, wchodząca w skład czwartego frontu ukraińskiego skierowała się na Jasło, Gorlice i Nowy Sącz. Ta operacja nazwana wiślańska odrzańską poskutkowała wycofanie się wojsk niemieckich i wkroczeniem armii radzieckiej do Gorlic 17 stycznia 1945 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że 17 stycznia spotykamy się niepotrzebnie, że Polacy w tamtym czasie dostali się pod kolejną, tym razem sowiecką okupację.

- Historia naszego kraju naszej małej ojczyzny jest trudna i niejednoznaczna przepełniona, goryczą, smutkiem i okrucieństwem, ale także odwagą i bohaterstwem. Dlatego tym bardziej trzeba oddać swój szacunek wszystkim ofiarą, a także osobom pamiętającym tamte dni - mówił podczas uroczystości Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury.

Podczas drugiej wojny światowej po raz kolejny Gorlice i ziemia gorlicka poniosły ogromną ofiarę. Należy pamięć, że nasz region w dwudziestoleciu międzywojennym podnosił się z ogromnych strat, jakich doznał w czasie I wojny światowej. Z rąk hitlerowców zginęło ponad 8200 mieszkańców Gorlic i najbliższej okolicy.

- Z okazji siedemdziesiątej dziewiątej rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej zebraliśmy się tutaj, aby wspólnie oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny - mówił Rafała Kukla, burmistrz Gorlic. - 17 stycznia 1945 roku zakończył się okres okupacyjnego terroru. Strachu o życie swoje i najbliższych. Bezsilność, rozpacz i gniew zastąpiła Nadzieja na lepsze jutro. Wydarzenie to zakończyło jeden z najstraszliwszych okresów historii naszego miasta - dodał.

Niemal całkowicie zgładzona została społeczność gorlicki w Żydów, a w 1939 roku w Gorlicach mieszkało 4500–5000 Żydów.

- Na porządku dziennym były łapanki, egzekucje, aresztowania, rabunki i prześladowania. W miejscu, w którym dziś stoimy, mieściła się siedziba gestapo. Hitlerowscy oprawcy dokonywali tu okrutnych przesłuchań, egzekucji dopuszczali się kaźni na polskich patriotach, na mieszkańcach naszego miasta i naszego regionu - zaznaczył.

Okupacja i działania wojenne zniszczyły także gorlicki przemysł i handel. Systematycznie wynaradawiano polskie szkoły, a nauczanie o ojczystej historii i języku karano zsyłkami do obozów śmierci.

- Oddajmy honor wszystkim, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego miasta, niezależnie od pochodzenia. Cześć pamięci poległych za wolną i niepodległą Polskę - zakończył Rafała Kukla.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, instytucji, służb mundurowych. Po modlitwie w intencji ofiar wony która ksiądz Stanisław Ruszel, proboszcz gorlickiej bazyliki w miejscu pamięci złożono kwiaty.

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto