MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SPH Jedność. Działają w mieście od 105 lat, a Marysieńkę, Dukata i Królówkę znają wszyscy mieszkańcy. Chleb z Mechanicznej również

OPRAC.:
Halina Gajda
Halina Gajda
Spółdzielnia Jedność powstała z 1919 roku. Ponad wiek działalności, w różnych okolicznościach, systemach społecznych i politycznych, z mniejszym lub większym rozmachem sprawił, że mocno wpisała się w historią miasta, nie tylko tę handlową. Wiele sklepów, jak choćby nieistniejący już dzisiaj Mors, mocno wpisało się w świadomość mieszkańców
Spółdzielnia Jedność powstała z 1919 roku. Ponad wiek działalności, w różnych okolicznościach, systemach społecznych i politycznych, z mniejszym lub większym rozmachem sprawił, że mocno wpisała się w historią miasta, nie tylko tę handlową. Wiele sklepów, jak choćby nieistniejący już dzisiaj Mors, mocno wpisało się w świadomość mieszkańców Archiwum SPH Jedność w Gorlicach
Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa Jedność wpisała się bardzo mocno w historię Gorlic. Do dzisiaj chodzimy do Marysieńki, Dukata, Królówki. Jedni gustują w chlebie z Mechanicznej, inni wolą pączki z Korczaka. Mało kto natomiast pamięta, że Mors w drodze na Maślany Rynek, Watra w Szymbarku czy Stokrotka w Rynku też kiedyś należały do Spółdzielni.

Dzisiaj firmowe portfolio Spółdzielni nie jest już tak rozbudowane, jak choćby jeszcze trzy czy cztery dekady temu. Handel się zmienia, więc i Jedność uszczupliła swoje zasoby, ale wiele sklepów, restauracji, lokali mocno pisała się w pejzaż miasta. As na rogu Mickiewicza i Piekarskiej, Mors w kierunku Maślanego Rynku, restauracje Gorlicka, Stokrotka, Magura, czy Juhas mają swoje miejsce w pamięci gorliczan. Liczba historii związanych z każdym z nich, mogłaby pewnie być liczona w setkach.

Wspomniane lokale zniknęły z mapy miasta. Juhas został wyburzony przez nowego właściciela terenu, Magura nie jest już restauracją, nikt już nie reklamuje „Baru Podhale, który był czynny stale”. Pewnie też niewielu zdaje sobie sprawę, jak głęboko sięga historia Jedności.

- Wszystko zaczęło się od utworzonego przez dyrekcję Rafinerii Nafty w Gliniku Mariampolskim konsumu wielobranżowego, który w 1919 roku został przekształcony w spółdzielnię. Wkrótce potem Spółdzielnia Spożywców „Naprzód”, zrzeszona w Związku „Społem”, stała się jedną z przodujących instytucji społeczno-gospodarczych w Gorlicach. Niestety, wybuch II wojny światowej przyniósł okupację i ograniczenie handlu do dystrybucji towarów reglamentowanych – czytamy w historycznych zapiskach.

Po wojnie przyszyły kolejne przekształcenia, a transformacja systemowa dołożyła kolejne, by finalnie w 1991 roku doprowadzić do powstania Spółdzielni Produkcyjno-Handlowej „Jedność”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto