Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Na rynku w Małym Krakowie, przed turmą stanie Mistrz Świętej Sprawiedliwości. To nawiązanie do historii, ale i produkt turystyczny

Halina Gajda
Halina Gajda
W ramach projektu w turmie pod wieżą ratuszową wykonana zostanie ekspozycja nawiązująca do wymiaru sprawiedliwości w Bieczu w wiekach średnich
W ramach projektu w turmie pod wieżą ratuszową wykonana zostanie ekspozycja nawiązująca do wymiaru sprawiedliwości w Bieczu w wiekach średnich fot. halina gajda
Biecka szkoła katów ma szansę na odrodzenie. Może nie w dosłownym znaczeniu, bo raczej nikt ścinał nikogo nie będzie, ale władze Biecza chciałyby ze średniowiecznej przeszłości uczynić coś produkt turystyczny. Wiadomo, że opasłych ksiąg historycznych nikt nie chce dzisiaj czytać, za to wszelkie multimedialne prezentacje są jak najbardziej mile widziane. Taka ma być więc turma katowska.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Biecz kojarzony jest ze Szkołą Katów nieprzypadkowo. W średniowieczu w mieście zlokalizowane było sądownictwo  grodzkie i ziemskie oraz sądownictwo wyższego prawa magdeburskiego. Biecz posiadał „prawo miecza”, czyli prawo skazywania i wykonywania wyroków śmierci. W XIV wieku  w województwie krakowskim tylko Kraków, Sącz i Biecz posiadały to prawo. Z tego tytułu miasto zatrudniało kata, urzędowo zwanego Mistrzem Świętej Sprawiedliwości. Biecki mistrz sprawiedliwości obsługiwał okoliczne miasta.

Turma katowska w Małym Krakowie

Dzisiaj po kacie została tylko turma, skądinąd, chętnie odwiedzana przez turystów. Widok replik dawnych narzędzi tortur, mroczny korytarz budzą dreszczyk emocji.
- Ekspozycja odbiega jednak od współczesnych standardów i oczekiwań turystów, dlatego gmina pozyskała środki na realizację projektu pn. Mistrz Świętej Sprawiedliwości. Na karpackich szlakach beskidników: Biecz-Bardejov” - przywołuje Mirosław Wędrychowicz, burmistrz gminy.
Na unowocześnienie ekspozycji Mały Kraków ma do dyspozycji nieco ponad 331 tysięcy złotych. To niemal sto procent potrzebnej na realizację kwoty. Samorząd z własnej kieszeni zapłaci jedynie pięć tysięcy.

W ramach projektu w turmie powstanie ekspozycja z manekinami, replikami narzędzi tortur oraz sprzętem multimedialny.

- Przestrzeń wypełni się przedmiotami, które silniej będą mogły oddziaływać na turystów, bardziej ich zaciekawić i sprawić, że w turmie będzie można spędzić nieco więcej czasu, niż dotychczas, na poznawaniu dziejów miasta – zapowiada samorządowiec.

W Bardejowie na rynku też stoi kat

Postać kata, który pracował niegdyś w służbie prawa będzie dodatkową atrakcją i elementem promocji. Choć kojarzy się dość jednoznacznie, to jednak ten zawód w średniowieczu był elitarny i wiązał się w wykonywaniem także innych prac.
Postać kata stanie również na bieckim rynku. To nie tylko nawiązanie do historii Małego Krakowa, ale też partnera projektu, czyli Bardejowa, gdzie w centrum miasta stoi już pomnik kata z toporem w ręku. Każdy, kto przyjeżdża do tego słowackiego miasteczka, ma zdjęcie, gdy kładzie głowę pod ostrze sprawiedliwości.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto