Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulic wokół Rynku i zjawiskowa ulica 3 Maja pod znakiem zapytania? Pierwszy przetarg za nami

Halina Gajda
Halina Gajda
Nowy pomysł na 3 Maja - tak wygląda koncepcja miejskiego deptaka
Nowy pomysł na 3 Maja - tak wygląda koncepcja miejskiego deptaka Projekt Koncepcyjny ulica 3 Maja/UM Gorlice
Zakończyło się pierwsze postępowanie przetargowe na przebudowę ulic w obrębie Starówki, czyli tak naprawdę, rewitalizację po rewitalizacji. W ramach planowanego przedsięwzięcia mają nie tylko zniknąć dziury w brukowanych uliczkach, ale zupełnie inny wygląd ma przybrać deptak. Można powiedzieć, że w nowej odsłonie miałby być nie tylko nowoczesny, ale też zyskać charakter. Na razie jednak musimy wstrzymać oddech. Przynajmniej na chwilę.

Gdy na początku marca miasto uchyliło rąbka koncepcji, jak miałaby wyglądać ulica 3 Maja po remoncie, jedni zachwycili się, inni komentowali z powątpiewaniem. Pełni niewiary, że plany kiedykolwiek przełożą się na rzeczywistość, a jeśli tak – to, czy po drodze nie wydarzy się coś, co sprawi, że będzie „jak zwykle”.

- Głównym założeniem przebudowy będzie stworzenie nowej przestrzeni przyjaznej do spędzania czasu dla mieszkańców i turystów. Połączenie funkcji ulicy, deptaka, i miejsca spotkań mieszkańców wpłynie na atrakcyjność głównych ciągów pieszych w najstarszej części miasta – brzmiały zapowiedzi w przetargowych dokumentach.

Nowy pomysł na 3 Maja - tak wygląda koncepcja miejskiego deptaka

Deptak w Gorlicach będzie miał zupełnie nową odsłonę? Miasto...

Serce miasta i pięć odnóg

Druga kwestia, to ulice wokół rynku, które w zasadzie w chwili zakończenia wielkiej rewitalizacji, już nadawały się do remontu – grunt pod kostką brukową zaczął się zapadać. Porobiły się koleiny. W zimie wypełnione śniegiem i lodem, a po letnich burzach wodą. Z każdym miesiącem jest tylko gorzej, psioczą wszyscy – starsi, młodsi, piesi, kierowcy, niedzielni spacerowicze i ci, którzy do miasta przyjeżdżają raz na kwartał. Od dawna wiadomo było, że obok problemu nie da się przejść obojętnie, bo remontu wymaga tak naprawdę pięć ulic. Tak też zostało to ujęte w koncepcji.

  • odcinek ul. Wróblewskiego wraz z ul. Rynek (od skrzyżowania z ul. Świeykowskiego do skrzyżowania ulic Stróżowskiej z ul. Mickiewicza),
  • odcinek ul. Cichej (od skrzyżowania z ul. Piekarską do skrzyżowania z ul. Wąską),
  • odcinek ul. Wąskiej wraz z ul. Rynek (od skrzyżowania z ul. Cichą do skrzyżowania ul. Stróżowskiej z ul. Mickiewicza),
  • odcinek ul. Piekarskiej (od Dworzyska do ul. Rynek),
  • odcinek ul. Karwacjanów (od ul. Krakowskiej do początku zmodernizowanego odcinka ul. Karwacjanów),
  • Ulica 3 Maja (od ronda przy ul. Bieckiej do skrzyżowania z ul. Rynek).

Różnica idzie w miliony

Na pierwszy ogłoszony przetarg odpowiedziała tylko jedna firma – lokalny Hażbud. Zaoferował, że zaplanowane prace wykona w trybie zaprojektuj-wybuduj za 9 496 000 złotych. Tymczasem w miejskim portfelu zostało zabezpieczone 5,2 mln złotych. Co teraz?

- Analizujemy ofertę – komentuje Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - By zdecydować o kolejnych krokach, musimy wiedzieć, z czego wynika taka rozbieżność, co wpłynęło na zwiększenie ceny – wylicza.

Lwia część kwoty, którą gorlicki samorząd dysponuje na zadanie – dokładnie 4 997 000 zł – pochodzi z programu Polski Ład. Miasto ze swojego budżetu miało dołożyć około 260 000 złotych.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto