Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Biecza do Biecza jest 580 kilometrów. Poznajcie bliźniaka Małego Krakowa [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Biecz leży przy drodze z Lubska do Gubina. Historia pałacu w Bieczu jest ściśle związana z rodem von Wiedebach, który od średnio­wiecza do 1945 roku sprawował władzę nad okolicznymi dobrami
Biecz leży przy drodze z Lubska do Gubina. Historia pałacu w Bieczu jest ściśle związana z rodem von Wiedebach, który od średnio­wiecza do 1945 roku sprawował władzę nad okolicznymi dobrami fot. Frank Kriebel, Arkadiusz Gutka, Dariusz Chajewski, P.Kosicki
Biecz, brat naszego Małego Krakowa administracyjnie należy do województwa lubuskiego. Wedle danych z Wikipedii zamieszkuje go około 250 osób. Ma za to kilka ciekawych zabytków - kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny pod wezwaniem MB Częstochowskiej, zespół pałacowy, z XVI-XX wieku, wieżę bramną.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Biecz, zwany przez nas Małym Krakowem, jak się okazuje, nie jest jedynym w Polsce. Jego brat „bliźniak” leży 580 km na zachód od nas. Choć to niewielka wieś, to ma bogatą historię. W podróży drogą łączącą Lubsko z Gubinem w oko wpadnie nam charakterystyczny budynek z wieżą. Brukowana droga zawiedzie nas na dziedziniec okazałego pałacu. Jego historia sięga XIV wieku. Do 1945 roku rezydował tutaj nieprzerwanie jeden ród, Wiedebachowie.

W pałacu, do 1956 roku w pałacu działał wiejski dom kultury, później znajdował się tam magazyn książek wojewódzkiej biblioteki publicznej w Zielonej Górze. Od lat 80. XX wieku pałac jest własnością prywatną. Trzy lata temu niszczejący pałac został przejęty w użytkowanie przez Fundację Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae na mocy porozumienia z właścicielem i wierzycielem.

Drugie, równie ważne historyczne miejsce w lubuskim Bieczu, to barkowy kościół z 1721 zbudowany przez drezdeńskiego architekta Jerzego Bähra na miejscu starszego, najpewniej średniowiecznego.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto