Z Biecza do Biecza jest 580 kilometrów. Poznajcie bliźniaka Małego Krakowa [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Biecz leży przy drodze z Lubska do Gubina. Historia pałacu w Bieczu jest ściśle związana z rodem von Wiedebach, który od średnio­wiecza do 1945 roku sprawował władzę nad okolicznymi dobrami
Biecz leży przy drodze z Lubska do Gubina. Historia pałacu w Bieczu jest ściśle związana z rodem von Wiedebach, który od średnio­wiecza do 1945 roku sprawował władzę nad okolicznymi dobrami fot. Frank Kriebel, Arkadiusz Gutka, Dariusz Chajewski, P.Kosicki
Biecz, brat naszego Małego Krakowa administracyjnie należy do województwa lubuskiego. Wedle danych z Wikipedii zamieszkuje go około 250 osób. Ma za to kilka ciekawych zabytków - kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny pod wezwaniem MB Częstochowskiej, zespół pałacowy, z XVI-XX wieku, wieżę bramną.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Biecz, zwany przez nas Małym Krakowem, jak się okazuje, nie jest jedynym w Polsce. Jego brat „bliźniak” leży 580 km na zachód od nas. Choć to niewielka wieś, to ma bogatą historię. W podróży drogą łączącą Lubsko z Gubinem w oko wpadnie nam charakterystyczny budynek z wieżą. Brukowana droga zawiedzie nas na dziedziniec okazałego pałacu. Jego historia sięga XIV wieku. Do 1945 roku rezydował tutaj nieprzerwanie jeden ród, Wiedebachowie.

W pałacu, do 1956 roku w pałacu działał wiejski dom kultury, później znajdował się tam magazyn książek wojewódzkiej biblioteki publicznej w Zielonej Górze. Od lat 80. XX wieku pałac jest własnością prywatną. Trzy lata temu niszczejący pałac został przejęty w użytkowanie przez Fundację Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae na mocy porozumienia z właścicielem i wierzycielem.

Drugie, równie ważne historyczne miejsce w lubuskim Bieczu, to barkowy kościół z 1721 zbudowany przez drezdeńskiego architekta Jerzego Bähra na miejscu starszego, najpewniej średniowiecznego.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie