Radna interpeluje w sprawie remontu drogi krajowej w obawie przed rozwiązaniami, które zmniejszą jej przepustowość

Lech Klimek
Lech Klimek
Radna interpeluje w sprawie remontu drogi krajowej
Radna interpeluje w sprawie remontu drogi krajowej Halina Gajda
Udostępnij:
Im bliżej jesteśmy podjęcia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęcia prac przy remoncie odcinka drogi krajowej nr 28 przebiegającego przez nasz powiat, tym częściej ten problem pojawia się w orbicie zainteresowania radnych, również tych miejskich.

FLESZ - Szczepionka na starość coraz bliżej?

Na ostatniej sesji gorlickiej rady miasta interpelację w tej sprawie złożyła Lucyna Jamro.

- Wykluczenie komunikacyjne naszego miasta i regionu jest coraz większym problemem tak dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców - pisze radna Jamro. - Planowana budowa drogi szybkiego ruchu z Brzeska do Nowego Sącza oraz modernizacja DK 28 może poprawić ten stan - podkreśla.

W połowie grudnia odbyło się w urzędzie gminy Ropa spotkanie z projektantem, wójtem gminy oraz mieszkańcami, na którym udostępniono wstępny projekt modernizacji DK 28.

- Wynika z niego, że proponowane rozwiązania nie są do końca satysfakcjonujące w kontekście drogi mającej stanowić główne połączenie dla regionu na najbliższe kilkadziesiąt lat - zaznacza Lucyna Jamro. - Niektóre z propozycji, choć bardzo oczekiwanych, mogą zostać oprotestowane przez właścicieli działek przylegających do pasa drogowego. Rozwiązanie, które jest bardzo potrzebne, czyli trzeci pas do wyprzedzania pod Ropską Górę, może zostać oprotestowane, gdyż na mieszkańcach będzie wymuszać skręt w prawo bez możliwości przekroczenia osi jezdni. W projekcie nie ma miejsca, w którym mogliby bezpiecznie zawrócić. - podkreśla.

Według radnej to nie jest tylko problem dla wójta gminy Ropa, ale dla wszystkich w regionie, gdyż jeśli nie wynegocjujemy w GDDKiA zadowalającego nas rozwiązania, sami wykluczymy się komunikacyjnie na wiele lat. Dlatego radna apeluje, by wszyscy zainteresowani i mogący mieć jakieś możliwości lobbingowe, spotkali się i wypracowali wspólne stanowisko. Jedną z osób wywołanych przez Lucynę Jamro jest radna wojewódzka Jadwiga Wójtowicz.

- Ja zawsze jestem otwarta na takie inicjatywy – mówi radna wojewódzka. - Nigdy nie uciekam od lokalnych tematów, a ten jest naprawdę bardzo dla nas istotny. Jeśli tylko takie spotkanie zostanie zorganizowane, to deklaruję swój udział. Jestem też zdeterminowana, by wspierać lokalne samorządy w walce o jak najlepsze rozwiązania projektowe na tej drodze – podkreśla.

Sprawa wspólnego działania to również dla starostwa powiatowego oczywiste działanie. Już w poprzednich kadencjach właśnie ze strony starostwa wyszedł impuls, by wspólnie z gminą Ropa przygotować koncepcje ronda w Ropie na wysokości stacji benzynowej.

Również urząd miasta rozpoczął działania w sprawie drogi. Jak poinformował nas Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic, do firmy zajmującej się przygotowaniem projektu remontu DK28 wystosowano wniosek o spotkanie, w trakcie którego przedstawiciele władz miasta przedstawią nasze spojrzenie na potrzebne rozwiązania drogowe. Wszystko z myślą o ograniczeniu wykluczenia komunikacyjnego regionu.

Radna Jamro w swojej interpelacji sugeruje, że inwestor, czyli GDDKiA szukając oszczędności, może chętnie wycofać się z problematycznych rozwiązań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie