Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w kurnikach w Bielance. Trwa zagazowywanie 10000 indyków i 6000 niosek

Lech Klimek
W Bielance mogło dojść do transmisji wirusa na dzikie ptaki, lub do gospodarstw domowych. Cały teren został uznany za zapowietrzony
W Bielance mogło dojść do transmisji wirusa na dzikie ptaki, lub do gospodarstw domowych. Cały teren został uznany za zapowietrzony Lech Klimek
Jeśli komuś na terenie naszego powiatu brakowało emocji związanych z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, to teraz ma ich trochę. W Bielance odkryto ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Efektem jest prawdziwa rzeź ptactwa. Życie straciło ponad 16 tysięcy sztuk drobiu. Eksterminacja zaczęła się w poniedziałek rano.

FLESZ - Będzie szczepionka przeciw boreliozie?

Na miejscu w Bielance pracował Marcin Przybycień, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Teren został oznaczony informacją, że to obszar zapowietrzony.

Wieść o ognisku ptasiej grypy dotarła od wojewódzkiego lekarza weterynarii 20 marca. Badania przeprowadzono w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

- Dodatni wyniki badań laboratoryjnych potwierdził wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych – stwierdza w komunikacie wojewódzki lekarz weterynarii. - Gospodarstwa łącznie utrzymywały 6000 kur niosek oraz ponad 10000 indyków rzeźnych. Obydwa znajdują się w powiecie gorlickim. Są to pierwsze ogniska HPAI w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego - dodaje.

W okolicy kurników, w których znajdował zarażony drób, pojawili się policjanci.

- Na prośbę powiatowego lekarza weterynarii zabezpieczaliśmy teren – relacjonuje Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach. - To jedyne czynności, jakie wykonywali w tym przypadku funkcjonariusze - dodaje.

Lekarz weterynarii Grzegorz Kawiecki, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w rozmowie z nami podał, że na pewno w najbliższych dniach będą przeprowadzane kontrole w gospodarstwach oraz przeszukiwania terenu, by sprawdzić, czy nie ma na nim padłych dzikich ptaków.

- Pracowników gorlickiego inspektoratu weterynaryjnego wesprą w tych działaniach lekarze z inspektoratów w Nowym Targu i Tarnowie – mówi Grzegorz Kawiecki. - Oprócz tego kontrole na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego prowadzić będą lekarze z tak zwanej wolnej praktyki weterynaryjnej – dodaje.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. W utylizacji drobiu uczestniczyła wyspecjalizowana ekipa z Grupy Azoty, która świadczy między innymi takie właśnie usługi.

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że wirus ptasiej grypy mógł już przenieść się do sąsiednich miejscowości.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii stwierdzenie ogniska HPAI związane jest z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich. W Polsce od 1 stycznia do 18 marca 2021 roku stwierdzono 35 ognisk u drobiu i 63 przypadki tej choroby u ptaków dzikich. Na obszarze UE HPAI potwierdzono w większości krajów.

Lokalny samorząd, urząd gminy Gorlice, uważnie przygląda się sytuacji. Wczoraj nie podejmowano żadnych kroków.

- Trzymamy rękę na pulsie i jeśli nasza pomoc będzie potrzebna, to oczywiście jesteśmy do dyspozycji obydwu hodowców, czy też powiatowego lekarza weterynarii – stwierdza Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W takiej sytuacja jak ta, ważne jest, by w innych gospodarstwach drób pozostał w zamknięciu. Bardzo istotne jest zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa. I zasadach higieny, ubraniach ochronnych i środkach dezynfekcyjnych raczej nie trzeba nikomu, kto zawodowo zajmuje się hodowlą drobiu przypominać.

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne, mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii. Te objawy to między innymi zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody. Kury nioski mogą być zarażone wirusem, jeśli wystąpi tak zwane lanie jaj, czyli w sytuacji, gdy będą one pozbawione skorup.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto