Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobylanka. Panie z zespołu folklorystycznego Polanie dały upust kulinarnym umiejętnościom. Ekspresowo wyrabiały pączki, oponki i faworki

Halina Gajda
Zespół Polanie z Kobylanki, a konkretnie damska jego część dały się ponieść tradycji. Spod rąk gospodyń począki, faworki i oponki wychodziły w ekspresowo
Zespół Polanie z Kobylanki, a konkretnie damska jego część dały się ponieść tradycji. Spod rąk gospodyń począki, faworki i oponki wychodziły w ekspresowo fot. archiwum prywatne
Najbliższe kilka dni to zapustowe szaleństwo, które skończy się we wtorek 16 lutego. Nie ma się więc co dziwić, że gdzie nie spojrzec i nie posłuchać, tam dobiega dźwięk skwierczącego tłuszczu, wyrabianego ciasta no i zapach różanej marmolady. Polanie w Kobylance też dali się ponieść tradycji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ostatki to takie dni w kalendarzu, gdy nikt nie analizuje, nawet nie stara się zastanawiać, ile kalorii ma pączek. Świeże, pieczone w domu znikają w trzech kęsach.

Tylko smażone na "szmalcu"

Do kuchennego kanonu weszły poradniki i książki kucharskie autorstwa Lucyny Ćwierciakiewiczowej. W wydanej w 1866 roku książce "Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast", proponuje pączki z 20 żółtek i 15 jaj! Smażone oczywiście na „szmalcu”. Sam opis przygotowania wywołuje ciarki na plecach, a w wielu kobiecych głowach zalega się myśl: dam radę takie zrobić?

- Pół kwartą mleka gorącego zaparzyć pół kwarty mąki i doskonale wyrobić, gdy przestygnie wlać 4 łuty drożdży, rozdrobnionych w kwaterce mleka zimnego. Gdy to wyrośnie wsypać pół funta cukru, 20 żółtek i 15 całych jaj, dla zapachu trochę gorzkich migdałów i sypać tyle mąki, aby ciasto było wolne – wylicza autorka na początek.

Poźniej, nie łatwiej: ciasto należy wyrabiać godzinę…
- Na wyrabianiu ciasta bowiem zależy dobroć pączków – przekonuje autorka.

-Gdy dostatecznie wyrobione dodać pół funta masła młodego rozpuszczonego trochę; gdy zacznie ciasto dobrze rosnąć, wyrzucić lekko na stolnicę mąką posypaną, rozciągnąć ręką, dobrze nakładać konfiturami, których powinno być wiele i to bez syropu – instruuje.

Nadzienie też nie byle jakie - nie inne jak wiśniowe, malinowe lub marmolada gęsta bardzo.
I kolejna instrukcja: zawijać, jak pierogi, szklanką obrzynać, obsypać mąką i układać na sito w ciepłem miejscu; jak dobrze podrosną, wrzucać na gorący szmalec wyrośniętą stroną, w czasie smażenia wstrząsać rondlem. Próbować kawałkiem ciasta czy szmalec gorący, gdyż takowy nigdy się nie zagotuje, choćby się spalił; jeżeli ciasto rzucone rumieni się, to już dobre, jeżeli zaś blade, to jeszcze szmalec nie dość gorący.
- Po wyjęciu natychmiast cukrem obsypać – podkreśla.
Warto tutaj wyjaśnić jednostki miar: 1 łut – ok. 13 gram (łyżeczka), pół funta – 0,2 kg (szklanka), a kwarta – litr.
Współpraca: Magdalena Domańska-Smoleń

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto