Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Konserwatorzy zabytków nie mieli zastrzeżeń do remontu biblioteki. Mały Kraków ma teraz wzorcową książnicę [ZDJĘCIA PORÓWNAWCZE]

Halina Gajda
Halina Gajda
Koszt remontu bieckiej biblioteki to prawie 6,5 mln złotych. Zdjęcia przedstawiają stan przed i po przeprowadzonych pracach
Koszt remontu bieckiej biblioteki to prawie 6,5 mln złotych. Zdjęcia przedstawiają stan przed i po przeprowadzonych pracach fot. UM Biecz
Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, dokonali formalnego odbioru prac konserwatorskich wykonanych w ramach kompletnej modernizacji bieckiej biblioteki. Nie mieli zastrzeżeń do przeprowadzonych prac.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

O tym, że po modernizacji biecka biblioteka to zupełnie inne miejsce na świecie, przekonywaliśmy już wielokrotnie. Tak się poskładało, że gdy tylko zaczął się remont, okazało się, że ani łatwo, ani szybko na pewno nie będzie. Możemy wręcz powiedzieć, że sprawdziło się porzekadło budowlańców, iż czasem szybciej i taniej wybudować coś nowego, niż remontować stare. Pewnie jest w tym szczypta prawdy, ale przecież biecka książnica to kawał historii Małego Krakowa. Owszem, to i owo zostało wyburzone, ale bez straty dla przeszłości.

Biecz. Rozpoczął się remont biblioteki. Okazało się, że o ma...

Miejsce na innowacyjne przedsięwzięcia

- Wszyscy oczekiwaliśmy momentu końca prac dotyczących przebudowy i rozbudowy budynku biblioteki i urzędu. Efekt jest niesamowity. W końcu jest bezpiecznie i komfortowo. Wizualnie obiekt jest zachwycający, zwłaszcza Biblioteka w której udało się ocalić i wyeksponować piękne malowidła. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń oraz odpowiednie wyposażenie, uczyniły z dawnych nieciekawych wnętrz,  miejsce w którym będziemy mogli realizować wiele ciekawych inicjatyw - podkreśla Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Dopełnieniem przeprowadzonej inwestycji jest utworzona wystawa w podziemiach budynku
- Oczywisty był dla mnie fakt, że należy odpowiednio upamiętnić historię związaną z Żydami Biecza. Zabiegałem o realizację idei, która we właściwy sposób pozwoli ocalić od zapomnienia wydarzenia i ludzi których losy, choć w dużej mierze tragiczne, wpisały się na stałe do dziejów Biecza. Wizje kilku osób i prowadzone dyskusje pozwoliły na wypracowanie jednej koncepcji, której efekt jest imponujący. Dzisiaj dziękuję wszystkim za znakomitą współpracę - dodaje samorządowiec.

Remont budynku bieckiej biblioteki był koniecznością

Popękane ściany i przestrzenie przy oknach stanowiły realne zagrożenie zawalenia się budynku. W momencie rozpoczęcia prac zaszła konieczność zabezpieczenia ścian specjalnymi śrubami i linami by uchronić budynek przed katastrofą. Brak dostatecznej ilości miejsca, na przechowywanie bieżących dokumentów i książek, ścisk w pomieszczeniach biurowych, dezorganizowały pracę i sprawiały niekorzystne wrażenie.

Po przebudowie obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w regionie, który nie zatracił swoich historycznych i artystycznych walorów, ale zostały one odpowiednio wyeksponowane. Nie zapomniano o pierwotnych właścicielach i charakterze miejsca, dlatego w podziemiach biblioteki, utworzono  ekspozycję poświęconą historii Żydów Biecza.

Piwnice wypełnione zostały zdjęciami, gablotami, tablicami za pomocą których przedstawiona została historia Żydów związanych z naszym miastem. Wystawa jest skarbnicą wiedzy zebraną przez Krzysztofa Przybyłowicza, miłośnika historii Żydów Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w Bieczu, który opracował do niej teksty i udostępnił posiadane przez siebie materiały

Biecka biblioteka odkrywa swoje kolejne tajemnice.

Biecz. Kolejne znalezisko w remontowanej bibliotece

Lista gości była długa

W odbiorze konserwatorskim udział wzięli:

  • Mirosław Wędrychowicz, urmistrz Biecza,
  • Elżbieta Knapik, dyrektor Biblioteki Biecz,
  • Patrycja Czyżycka i Robert Kowalski, przedstawiciele nowosądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków,
  • Karolina Czech, właściciel Biura Architektonicznego „Czech Architektów”,
  • Piotr Dybilas pracownik Biura Architektonicznego „Czech Architektów”,
  • Grzegorz Korzeniec, kierownik Referatu Rozwoju UM Biecz,
  • Sylwia Dudek, pracownik Referatu Rozwoju UM Biecz,
  • Jacek Mazur, pracownik Referatu Rozwoju UM Biecz.

FLESZ - Tłumy w lokalach, sypią się kary

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto