Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieże GSM rosną jak grzyby po deszczu. Zgody na budowy inwestorzy dostają w starostwie powiatowym, to wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje

Lech Klimek
Lech Klimek
Wieże GSM  rosną jak grzyby po deszczu
Wieże GSM rosną jak grzyby po deszczu archiwum
Dwie wieże GSM powstające na terenie powiatu gorlickiego zostały oprotestowane przez mieszkańców. Na budowę takich instalacji w pobliżu zabudowań nie godzą się Mieszkańcy przysiółka Podlesie w Dominikowicach oraz mieszkańcy Osiedla Młodych i ulicy Bieckiej w Gorlicach.

W tym pierwszym przypadku okazuje się, że maszt ma on stanąć praktycznie między domami, a dodatkowo w okolicy pszczelich pasiek. W drugi maszt staje po sąsiedzku z domami jednorodzinnymi i blokami.

Procedura ułatwia uzyskanie pozwolenia

W obydwu przypadkach zgodę na budowę wydało gorlickie starostwo powiatowe. Wszytko wskazuje też na to, że nie ma zbyt wielu możliwości, by mieszkańcy mogli zablokować te budowy.

- Starosta gorlicki jako organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma wpływu na wybór lokalizacji inwestycji, jest natomiast związany wnioskiem i po spełnieniu przez inwestorów ustawowych wymagań, obowiązany jest wydać decyzje udzielające pozwoleń na budowę – informuje Maria Gubała, starosta gorlicki.

Decyzję wydaje się na podstawie informacji o obszarze oddziaływania obiektów, sporządzanych przez projektantów zgodnie z zasadami ustawy prawo budowlane oraz na podstawie przedkładanych dokumentacji projektowych.

Informacje nie trafiają do każdego

Ustala się, że obszar oddziaływania inwestycji nie wykracza poza tereny działek objętych zakresem zamierzenia budowlanego, dla których inwestorzy składają oświadczenia o posiadanych prawach do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane z tytułu stosunku zobowiązaniowego.

- Inwestorzy oraz właściciele działek, na których realizowane będą inwestycje, jako strony postępowania zostają powiadomieni o przedmiotowym zamierzeniu i w wyznaczonym terminie mogą wnieść uwagi i zastrzeżenia - podkreśla starosta. - Właściciele działek sąsiadujących z inwestycjami nie zostają uznani za strony postępowania z uwagi na fakt, iż inwestycje nie powodują ograniczeń w zabudowie terenów sąsiednich, a obszar oddziaływania inwestycji, określony w dokumentacji projektowej, w całości zamyka się w granicach działek - dodaje.

Inwestorzy zobowiązani są do dotrzymywania w miejscach dostępnych dla ludzi, dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.

Zgodnie z obowiązującą litrą prawa takie budowy nie zaliczają się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wyszczególnionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto