MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach i Bobowej większość działek w strefach gospodarczych sprzedano. Samorządy zainwestowały miliony złotych w uzbrojenie terenów

Lech Klimek
Lech Klimek
Strefy gospodarcze w Gorlicach i Bobowej wybudowane i uzbrojone przez samorządy z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych czekają na rozpoczęcie tam inwestycji przez nabywców działek i na powstanie nowych miejsc pracy
Strefy gospodarcze w Gorlicach i Bobowej wybudowane i uzbrojone przez samorządy z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych czekają na rozpoczęcie tam inwestycji przez nabywców działek i na powstanie nowych miejsc pracy Lech Klimek
Nowe miejsca pracy a co za tym idzie również wpływy podatkowe do kasy samorządów to cele, jakie postawiły sobie samorządy Gorlic i Bobowej przystępując do budowy stref aktywności gospodarczej. W Gorlicach powstała ona przy ulicy Zakole i ma około 5 hektarów. W gminie Bobowa strefa znajduje się w Siedliskach i ma 12 hektarów podzielonych na kilka mniejszych działek dostosowanych do inwestorów.

Kompleksowe uzbrojenie terenu w bobowskiej strefie było możliwe dzięki zewnętrznej dotacji. Wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 4,3 mln złotych, dotacja zaś wyniosła ponad 3,1 mln.

Pandemia zatrzymała inwestycje

Działki są uzbrojone w sieci wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną, gazową oraz teletechniczną. Inwestycja zakończyła się jeszcze przed wybuchem pandemii, która niestety drastycznie opóźniła przetargi na sprzedaż działek, które prowadził KOWR.

- W naszej strefie wszystkie działki mają już swoich właścicieli - relacjonuje Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Ostatnią, o powierzchni ponad hektara nabył Krakowski Park Technologiczny, który teraz swoim kanałami poszukuje inwestora - dodaje.

W tej chwili może się wydawać, że wokół strefy zapanowała cisza, jednak z informacji, jakie posiada samorząd, wynika, że właściciele terenów inwestycyjnych nie wycofują się z deklaracji dotyczących powstania w strefie nowych miejsc pracy.

- Nasze obecne działania mogą jedynie polegać na monitowaniu przedsiębiorców i zachęcaniu ich do działania - wyjaśnia burmistrz. - Oczywiście nasze służby są do dyspozycji firm i jeśli potrzebna byłaby merytoryczna pomoc na etapie przygotowania inwestycji, to oczywiście mamy potencjał, by jej udzielić - dodaje.

Bobowska strefa to atrakcyjny teren inwestycyjny usytuowany przy drodze wojewódzkiej, ma bezpośredni dostęp do linii kolejowej, jest też bocznica, od drogi krajowej nr 28 dzieli ją zaledwie 14 km, a do autostrady A4 około 50 km.

W Gorlicach została jedna działka

Po gorlickiej strefie na razie też hula jedynie wiatr. Zakończył się drugi przetarg na sprzedaż terenów inwestycyjnych, chętnych znalazły kolejne trzy działki. W pierwszym, sprzedanych zostało 7 z 11 dostępnych działek, wtedy jedną działkę nabyła firma Insouth sp. z o.o., dwie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Godrom” sp. z o.o., trzy firma Leda oraz jedną Uzdrowisko Wysowa. W czasie drugiego postępowania działki nabyły firmy Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Godrom” sp. z o.o., firma Leda oraz Ironmat. Do dyspozycji inwestorów zostało już tylko jedna o powierzchni 0,7194 hektara. Przetarg na jej sprzedaż odbędzie się 24 kwietnia a cena wywoławcza działki to 1 007 160 złotych netto.

- Patrząc po strukturze przedsiębiorców, którzy zakupili tereny, to planowane tam będą inwestycje związane z budową hal produkcyjnych jak również związanych z usługami - relacjonuje Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Są też przedsiębiorcy, którzy planują obiekty magazynowe, a także stacje logistyczne. Bardzo pozytywnie odbieramy też fakt, że są to lokalne firmy co dobrze świadczy o kondycji gospodarczej regionu jak również potwierdza słuszność naszych decyzji związanych z rozbudowa SAG - dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy zakupili działki w większości o warunki zagospodarowania przestrzennego, tak żeby mogli przystąpić do prac projektowych.

Na przygotowanie terenu pod inwestycje w Gorlicach pozyskano ponad 5 milionów dofinansowania, a cały projekt został wyceniony na ponad 7 milionów. Teren strefy to atrakcyjne miejsce na prowadzenie biznesu i wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, wyposażony jest w niezbędną infrastrukturę. Są tu sieć wodociągową, gazową, kanalizację sanitarną i opadową, kanały technologiczne, oświetlenie oraz wewnętrzny układ komunikacyjny, na który składa się droga wewnętrzna ze zjazdami, miejscami parkingowymi, placem manewrowym i chodnikiem. Atrakcyjność inwestycyjną terenu podnosi dobre skomunikowanie z drogą krajową nr 28, od której dzieli go zaledwie 700 m. Atutem dla inwestorów tworzących miejsca pracy na terenie gorlickich stref, w tym przy ul. Zakole, są przygotowane przez miasto ulgi podatkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto