MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz wniósł do SIM Tarnów grunt pod budowę bloków. Najbliżej realizacji celu jest jednak Bobowa, która ma już koncepcję

Halina Gajda
Halina Gajda
SIM Tarnów utworzy 13 małopolskich gmin
SIM Tarnów utworzy 13 małopolskich gmin Robert Gąsiorek
Biecz przekazał Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej Tarnów, niemal 70 arów pod przyszłe budownictwo mieszkaniowe. W tej samej grupie są Bobowa i Sękowa. Wszystkie wspomniane samorządy zaangażowały się w przedsięwzięcie, którego celem jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Są one przeznaczone dla osób, które posiadają zdolność regularnego opłacania czynszu, ale ich dochody nie są wystarczające, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Biecki samorząd przekazał SIM Tarnów niemal siedemdziesiąt arów na tak zwanym Słonecznym Wzgórzu. To już standardowa procedura dla budowlanych przedsięwzięć, którymi są SIM-y.
- Chcielibyśmy, by w pierwszym rzucie wybudowany został blok na około 20 mieszkań – deklaruje Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.
Przekazanie terenu to początek przedsięwzięcia. Teraz po stronie SIM-u będzie przygotowanie koncepcji, później projektów, załatwienie pozwoleń na budowę i oczywiście realizacja w terenie.
- Być może pierwsze zasiedlenia będą możliwe już w 2026 roku – przewiduje samorządowiec.

Bobowa bliska celu

Przypomnijmy, że Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to spółki non-profit budujące mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu. Te działania dedykowane są przede wszystkim osobom o nieco niższych dochodach, których nie stać na wynajęcie lokum na wolnym rynku. SIM-y mają jeszcze jedną przewagę – otóż najemcy w przyszłości mogą zostać właścicielami tychże mieszkań.

Swoją szansę w SIM-ach upatrują również Bobowa i Sękowa. Ta pierwsza jest na najbardziej zaawansowanym etapie – umowy notarialne związane z przekazaniem terenu zostały zawarte. Jest też gotowa koncepcja.

- Mamy tę dobrą sytuację, że dysponujemy własnymi gruntami, które są już uzbrojone, mają też odpowiedni status w planach zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej.

Mieszkania miałby powstać w Siedliskach, nieco poniżej zabudowy domów, które powstały dla najbardziej poszkodowanych w powodzi 2010 roku. Ma ich być kilkanaście, aczkolwiek samorząd nie zamyka się na przyszłość – jeżeli będzie zainteresowanie, będą starania o kolejną zabudowę.

Dwie lokalizacje

SIM-owskie mieszkania miałby stanąć również w Sękowej, a dokładnie na terenie należącym dzisiaj do Skarbu Państwa w sąsiedztwie Pałacu Długoszów. Drugi wariant to gminna działka na granicy z Dominikowicami.

- Zainteresowanie jest spore – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy. - Wiele osób dopytuje o szczegóły - dodaje.

Szkopuł w tym, że zanim zaczną się prace w terenie, grunty muszą mieć uregulowaną sytuację prawną – ten w sąsiedztwie dawnej siedziby Długosza jest w tej chwili w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zaś drugi jest w obrębie scaleń, które choć fizycznie przeprowadzone, to formalnie jeszcze się nie zakończyły. Wójt Małuch zapewnia, że nie przeszkadza to, by SIM, by sprawę procedować. Na razie jednak nie ma żadnej przybliżonej daty oddania bloku do użytku.

Mieszkaniowe inwestycje w Gorlicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Biecz wniósł do SIM Tarnów grunt pod budowę bloków. Najbliżej realizacji celu jest jednak Bobowa, która ma już koncepcję - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto