Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Władze Gorlic wspólnie z partnerki samorządem Bardejowa starają się o środki z Interreg Polska-Słowacja

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Gorliccy radni, w lipcu tego roku na nadzwyczajnej sesji rady miasta, zdecydowali o zmianie w planie zagospodarowania przestrzennego terenów w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza nr 91. Chodzi o dwie działki o sumarycznej powierzchni nieco ponad 1,20 hektara. Do tej pory przewidziana na nich była działalność rolnicza. Po zmianie mogą być zagospodarowane na potrzeby usług i turystyki.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zmiana planu, ta procedura jeszcze trwa, dała szansę miastu na złożenie wniosków aplikacyjnych i przygotowanie projektów celem zagospodarowania tego terenu na urozmaicenie walorów turystycznych nie tylko Gorlic ale też całego regionu.

- Odbyło się spotkanie z projektantem zagospodarowania terenu wokół cmentarza z czasów I wojny światowej nr 91 - informuje Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic. - Stan na teraz jest taki, że złożyliśmy dokumentację projektową do starostwa powiatowego i zmieniamy plan zagospodarowania terenu. Czekamy też na rozstrzygnięcie dotyczące projektu, który złożyliśmy w ramach programu Interreg Polska-Słowacja wspólnie z naszym miastem partnerskim w Słowacji, Bardejowem - dodaje.

Projekt zakłada, że w Gorlicach przeprowadzone zostanie zagospodarowaniu terenu wokół cmentarza nr 91 poprzez budowę miejsca widokowego razem z terenem rekreacyjnym, tak by wzmocnić ofertę turystyczną. W Bardejowie przedsięwzięcie miałoby się sprowadzać do budowy ścieżki wokół miejscowości związanej z kultem religijnym.

- Mamy nadzieję, na pozytywny wynik, dzięki któremu już w przyszłym roku będziemy mogli przystąpić do realizacji zamierzeń - podkreśla burmistrz.

Główne elementy gorlickiej części transgranicznego projektu to takie zagospodarowanie terenu, które ponownie odsłony cmentarz tak by był widoczny z poziomu miasta. Obecnie jest zasłonięty poprzez bardzo liczne samosiejki porastające szczyt Góry Cmentarnej po wschodniej i południowo wschodniej stronie.

- Chcemy, by ten teren stał się nie tylko atrakcją turystyczną, ale też punktem widokowym, z którego turyści będą mogli podziwiać panoramę Gorlic i naszej cześć Beskidu Niskiego - podkreśla Łukasz Bałajewicz. - Wieża widokowa powstanie od strony istniejącego dzisiaj masztu przekaźnika, tak by nie zaburzać tego historycznego otoczenia. Będzie posadowiona w rogu obecnego muru a tym samym widok z miasta na cmentarz, który będziemy chcieli oświetlić nie będzie zakłócony - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto