Nasza Loteria

Rada Gminy Moszczenica wystąpiła z wnioskiem o zamianę granic. W liście do wojewody jest lista argumentów

Halina Gajda
Halina Gajda
prt scr/ sesja online gminy Moszczenica
Rada Gminy Moszczenica oficjalnie wystąpiła za pośrednictwem wojewody małopolskiego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę granic. Chodzi o włączenie w struktury tegoż samorządu wsi Sitnica, która obecnie znajduje się w obrębie administracyjnym gminy Biecz. Wcześniej moszczeniccy radni podjęli uchwałę w sprawie opinii w tej sprawie.

Wspomniany wniosek to kolejny etap w sprawie ewentualnych zmian na mapie Gorlickiego. O ile w przypadku ministerialnej zgody granice samego powiatu nie zmienią się, to dojdzie do małego przetasowania pomiędzy samorządami – Sitnica chce bowiem dołączyć do gminy Moszczenica, a tym samym opuścić gminę Biecz.

Uchwała ze zdecydowaną większością
Rada Gminy Moszczenica jeszcze na początku września pozytywnie zaopiniowała uchwałę dotyczącą proponowanej zmiany granic. Spośród 14 radnych którzy wzięli udział w głosowaniu, 13 podniosło rękę na „tak”, jeden się wstrzymał, również jeden nie głosował. Taki wynik dał zielone światło dla kolejnego kroku, czyli wspomnianego wniosku do ministerstwa.

- Nie może budzić wątpliwości, że mieszkańcy terenu objętego zmianą są bardziej związani z gminą Moszczenica, niż gminą Biecz, tutaj skupia się ich życie społeczne, gospodarcze i kulturowe, które wytworzy się przez kilkaset lat koegzystencji. Odległość od siedziby dotychczasowej gminy powoduje, iż mieszkańcy mają duże trudności komunikacyjne z Bieczem, co powoduje, że korzystają z usług publicznych świadczonych przez gminę Moszczenica – czytamy we wniosku.

Przywołane zostały również pozostałe argumenty mieszkańców Sitnicy, w szczególności te o więziach gospodarczych i rodzinne ze społecznością sąsiedniej Moszczenicy. Jest też między innymi mowa o gruntach rolnych, które leżą po stronie Moszczenicy, a są uprawiane przez sitniczan oraz o korzystaniu przez nich z moszczenickiej komunikacji, służby zdrowia, obiektów sportowych czy oferty kulturalnej.

- Stan finansów gminy Biecz nie pozwala w dalekiej przyszłości na jakiekolwiek inwestycje w sołectwie Sitnica, co może doprowadzić do zniszczenia istniejącej infrastruktury wioski – budowanej również przez mieszkańców (szkoła, remiza, kościół). Od lat dochody ze sprzedaży nieruchomości położonych w sołectwie Sitnica, które gmina przejęła ze względu na brak spadkobierców, inwestowane są w infrastrukturę miasta, z której mieszkańcy Sitnicy – ze względu na odległość, nie są w stanie korzystać: ścieżki pieszo-rowerowe, wodociągi, kanalizacja, monitoring miasta – oceniają wnioskodawcy.

W dokumencie znalazły się też informacje, które można określić, jako techniczne – w przypadku włączenia Sitnicy do gminy Moszczenica, samorząd powiększy się terytorialnie o około 710 hektarów, który zamieszkuje prawie 650 osób.

- Tylko ujednolicenie wiejskich jednostek osadniczych, może nam dać dodatkowy impuls do rozwoju i skutecznego zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców. Biorąc pod uwagę ilość oraz znaczenie powyższych argumentów, zasadne jest, że zmiana przynależności sołectwa Sitnica i przyłączenie go do gminy Moszczenica znacznie poprawi, jakość życia mieszkańców – przekonuje we wniosku moszczenicka rada gminy.

Sitniczanie nie są pierwszymi

Takie inicjatywy, jak ta mieszkańców Sitnicy, nie są niczym nowym. Wystarczy przywołać podobną, z 2016 roku, gdy mieszkańcy Niezabyszewa (pomorskie) zbierali podpisy pod petycją w sprawie referendum dotyczącego odłączenia od gminy Bytów, a przyłączenia do gminy Tuchomie.

Analogiczna sytuacja miała miejsce trzy lata temu, bliżej Gorlickiego, bo w Brzyściach (podkarpackie). Sołectwo to chciało odłączenia od gminy Gawłuszowice i przyłączenia do gminy wiejskiej Mielec. W obu przypadkach u podstaw działań były podobne argumenty, jak w przypadku sitniczan: niezadowolenie z zakresu prowadzonych przez gminy inwestycji, poczucie bycia „na bocznym torze”, wiara, że pod skrzydłami sąsiadów będzie im się lepiej żyło.

- W naszym przypadku, realnym, ale nie jedynym terminem zmiany granic jest 1 stycznia 2025 – wskazuje Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto