Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łużna. Budowa sieci wodociągowej to jeden z najważniejszych celów. Będzie powstawała w oparciu o różne rozwiązania

Halina Gajda
Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna: liczę w ciągu najbliższych lat uda nam się przynajmniej zainicjować budowę infrastruktury wodnej, podobnie jak to już się dzieje z siecią kanalizacyjna
Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna: liczę w ciągu najbliższych lat uda nam się przynajmniej zainicjować budowę infrastruktury wodnej, podobnie jak to już się dzieje z siecią kanalizacyjna fot. Mateusz Książkiewicz/FB Gmina Łużna
 Łużna idzie po wodę. Wraz z gminami Moszczenica oraz Gorlice chcą stworzyć partnerski projekt, bo takie będą miały szansę na pozyskanie dofinansowania z Funduszu Odbudowy. Budowa sieci to jedyny sposób na nasilające się kłopoty z dostępem do wody.

Jeśli chodzi o Łużną, to działania mają być prowadzone na wielu polach. Sieć ma powstać nie tylko dzięki rozbudowie wodociągu prowadzącego z miasta, ale także własne studnie głębinowe. Pod uwagę brana jest również Bobowa i poprowadzenie wodociągów z tego kierunku.

Rozmowy na cztery głosy - gminy Łużna, Gorlice, Moszcznieca oraz MPGK
Trzu zainteresowane gminy oraz miejska spółka chcą stowrzyć partnerski projekt, by móc sięgnąć po dotację z Funduszu Odbudowy na lata 2021-2027.

- Wydajność istniejącej sieci z miasta w kierunku Moszczenicy jest ograniczona, dlatego też chcąc naprawić sytuację, wspólnie z wójtami z gmin Gorlice i Moszczenica oraz prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Gorlicach rozmawiamy, w jaki sposób rozbudować oraz zmodernizować powstałą już sieć, tak by umożliwić naszej gminie szerszy dostęp do wody z miasta – tłumaczy Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Rozwiązaniem tego problemu może być wspólny, międzygminny projekt, dzięki któremu może powstać dodatkowy, odpowiednio duży zbiornik na zapas wody oraz wodociąg w Łużnej i Moszczenicy – wyjaśnia.

Tarcza dla gmin górskich i odwiert w Biesnej

W tym w Biesnej powstanie odwiert głębinowy, który daje nadzieję na zabezpieczenie wody dla budynków w centrum wsi. - Jeśli jej wydajność będzie dobra, umożliwi zbudować lokalny wodociąg. Podobne studnie znajdują się w Łużnej, Mszance oraz Szalowej i Bieśniku. 

- Mam nadzieję, że wkrótce zagospodarujemy je dla mieszkańców, budując niewielkie lokalne ujęcia wody i wodociągi – deklaruje samorządowiec.

Wójt Tarsa liczy na pieniądze z tak zwanej tarczy dla gmin górskich. Dzięki nim gmina będzie mogła rozpocząć budowę wodociągu w Mszance w oparciu o wodę przesyłaną z Gorlic przez Stróżówkę.
- Pozwoli to również w niedalekiej przyszłości podłączyć do wodociągu mieszkańców Woli Łużanskiej – dodaje.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto