MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Przeszły na emeryturę wiele lat po osiągnięciu wieku emerytalnego

Lech Klimek
Lech Klimek
Ile pracować by jesień życia przeżyć godnie?
Ile pracować by jesień życia przeżyć godnie? archiwum
Wiele osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego, niejednokrotnie zadają sobie pytanie o wysokość swojego przyszłego świadczenia. Czy otrzymana kwota będzie wystarczała na ich „złotą jesień życia”? Czy może lepiej popracować dłużej, żeby potem dostawać więcej?

W Małopolsce obecnie najwyższa emerytura to niemal 34 tysiące złotych i wypłaca ją krakowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa emerytura w naszym województwie wypłacana jest przez tarnowski oddział ZUS, a jej wysokość to tylko 26 groszy.

- Najwyższe świadczenie w regionie otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat - podkreśla Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim. - Jego staż pracy to niemal 50 lat i jest on nadal aktywny zawodowo - dodaje.

Nie jest to najwyższa emerytura w Polsce. To świadczenie wypłaca oddział ZUS w Zabrzu i wynosi prawie 48,7 tys. zł. Dostaje je mężczyzna, który przepracował przeszło 62 lata i zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 86 lat.

- Jak wynika z danych ZUS, wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy - stwierdza rzecznik. - Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę, skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta - informuje.

Z drugiej strony, w konsekwencji wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej, w systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

- Najniższe świadczenie w województwie wynosi 26 grosze - przypomina Anna Szaniawska. - Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 61 lat, a jej okres składkowy to zaledwie miesiąc i kilka dni. Świadczenie przekazuje tarnowski ZUS - dopowiada.

Najniższą emeryturę w kraju wypłaca natomiast ZUS w Biłgoraju. Wynosi ona 2 grosze i pobiera je kobieta, która przepracowała 1 dzień i przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.

Najwyższa i najniższa emerytura wypłacana przez oddział ZUS w Nowym Sączu czyli w naszym regionie to odpowiednio 27,8 tysiąca złotych a najniższa to jedynie 35 groszy.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto