Wynagrodzenia w Krakowie i Małopolsce. Kolejny szok: średnia pensja wzrosła o… ponad 16 procent! Komu? Najnowsze dane GUS o zarobkach

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Małopolskie wynagrodzenia po raz kolejny wzrosły szybciej niż w pozostałej części kraju. W porównaniu z 2015 rokiem średnia krajowa jest „tylko” o 51,5 proc. wyższa, natomiast małopolska – aż o 68,5 procent. Z drugiej strony z analiz krakowskiego GUS wynika, że pracownicy tylko dwóch branż mają pensje wyższe od średniej wojewódzkiej. Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Małopolskie wynagrodzenia po raz kolejny wzrosły szybciej niż w pozostałej części kraju. W porównaniu z 2015 rokiem średnia krajowa jest „tylko” o 51,5 proc. wyższa, natomiast małopolska – aż o 68,5 procent. Z drugiej strony z analiz krakowskiego GUS wynika, że pracownicy tylko dwóch branż mają pensje wyższe od średniej wojewódzkiej. Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Aneta Zurek / Polska Press
Udostępnij:
Zarobki w Krakowie i Małopolsce osiągnęły nowy rekordowy poziom. Przeciętne wynagrodzenie w Małopolsce w lutym 2022 roku wyniosło wedle GUS 6.506 złotych brutto. Oznacza to niespotykany w tym stuleciu wzrost rok do roku o 16,3 procent. Przy inflacji wynoszącej 10,8 proc. zarobki wszystkich, którzy otrzymali odnotowane przez GUS podwyżki realnie wzrosły. Pojawia się jednak pytanie, kogo naprawdę dotyczył ów wzrost? Wnikliwsza analiza danych pokazuje, że w jednych sekcjach gospodarki nie przekroczył on w skali roku 5 procent, a w innych – osiągnął rekordowy poziom… 24 procent, a w jednej z podsekcji przemysłu - wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – ponad 50 procent! Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Małopolskie wynagrodzenia po raz kolejny wzrosły szybciej niż w pozostałej części kraju. W porównaniu z 2015 rokiem średnia krajowa jest „tylko” o 51,5 proc. wyższa, natomiast małopolska – aż o 68,5 procent. Z drugiej strony z analiz krakowskiego GUS wynika, że pracownicy tylko dwóch branż mają pensje wyższe od średniej wojewódzkiej: w informacji i komunikacji przeciętne zarobki są o 81,3 proc. większe od owej średniej, a w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – o 42,4 proc. większe. Ale już w przetwórstwie przemysłowym zarabia się o 13 proc. mniej od średniej, zaś w handlu i naprawie pojazdów – o blisko 15 proc. mniej. W transporcie i magazynowaniu ta różnica wynosi aż 25 proc., a w zakwaterowaniu i gastronomii – ponad 37 proc.

Co jest źródłem podwyżek płac w Małopolsce?

Mamy z jednej strony do czynienia ze spiralą inflacyjną - widząc dynamiczny wzrost cen w sklepach pracownicy domagają się od pracodawców rekompensat w postaci podwyżek płac. Z drugiej strony otrzymujący mnóstwo zamówień przedsiębiorcy zmagali się dotąd z narastającym deficytem pracowników, i to zarówno specjalistów, jak i robotników niewykwalifikowanych, więc musieli więcej płacić, bo inaczej nikt nie chciałby u nich pracować.

W tym kontekście ciekawe będzie, jak na krakowski i małopolski rynek pracy wpłynie pojawienie się ponad 100 tys. chętnych do pracy uchodźców z Ukrainy. To przede wszystkim kobiety, w większości nie znające języka. Mogą od zaraz pracować tylko w niektórych obszarach gospodarki, jak handel, zakwaterowanie, gastronomia, być może także logistyka i część przemysłu (Krakowski Park Technologiczny wraz z parterami prowadzi bardzo ciekawy program angażowania kobiet do nowoczesnych fabryk). Wydaje się prawdopodobne, że w tych branżach może dojść do złagodzenia deficytów kadrowych, a co za tym idzie – osłabienia presji płacowej.

Raczej nie obejmie to jednak sekcji królujących na liście płac, zwłaszcza specjalistów w IT i centrach obsługi biznesu, więc można się tam spodziewać kolejnych solidnych podwyżek wynagrodzeń. Oto najnowsza lista płac 2022 w Małopolsce według branż. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie jesteś i poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie