Wodne inwestycje MPGK w Gorlicach- rozmowa z Prezesem Januszem Ząbkiem

Materiał informacyjny - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej

Człowiek pozbawiony pożywienia może przeżyć kilka tygodni, bez wody zginąłby po kilku dniach. To niby prawda oczywista, ale odkręcając kran, nawet się nad tym nie zastanawiamy. Jedno jest pewne, wszystkie żywe stworzenia potrzebują wody, aby przetrwać. Bez wody nie istniałoby życie, jakie znamy. Woda płynąca z naszych domowych instalacji jest dla nas tak samo naturalna jak powietrze, którym oddychamy.

Tylko w sytuacjach gdy nagle wystąpi jakaś awaria i wody brakuje, uświadamiamy sobie, że są przecież firmy, które nam tej wody dostarczają. W Gorlicach to Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej mające formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego Zakład Uzdatniania Wody zlokalizowany jest w Ropicy Polskiej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Ropy, z której za pośrednictwem ujęcia brzegowego pobierana jest woda. Głównymi odbiorcami uzdatnionej wody są oczywiście Gorlice i gminy Sękowa oraz wiejska Gorlice. Woda dociera też do mieszkańców gmin Łużna i Moszczenica. Kolektory transportujące wodę podążają również w stronę gminy Lipinki. Ta sama firma odbiera też od mieszkańców wodę, która została zużyta w domach, trafia do miejskiej oczyszczalni ścieków. Dodatkowo MPGK zapewnia też dostawy ciepła do mieszkań na terenie miasta.

Spółka, której prezesem jest Janusz Ząbek od wielu już lat wydaje miliony złotych na unowocześnianie technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz modernizację sieci jak również na budowę nowych.

W okresie od 2017 do 2019 roku spółka zrealizowała projekt w ramach którego nastąpiła rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków. To miedzy innymi nowy biofiltr powietrza, hermetyzacja pompowni głównej ścieków surowych, nowy piaskownik z funkcją usuwania tłuszczy, doposażenie reaktora R1 w urządzenia kontrolno-pomiarowe, budowa reaktora R2 oraz modernizacja sterowni głównej.

- Budowa kanału odprowadzającego ścieki oczyszczone i opadowe z oczyszczalni do rzeki Ropa to również zakres tego projektu - podkreśla prezes. - W tym samym działaniu znalazła się tez budowa kilku kilometrów sieci wodociągowej przy ulicach Stróżowskiej, Sikorskiego, Węgierskiej i Słowackiej. Zakupiliśmy również nowoczesny samochód specjalistyczny WUKO - dopowiada.

Całkowity koszt projektu to kwota blisko 13 milionów złotych, z czego wkład własny MPGK to 4,28 miliona złotych.

Kolejne miliony złotych spółka wydała na trzeci etap budowy kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie gminy miejskiej Gorlice. Projekt obejmował budowę sieci wodociągowej na Os. Skrzyńskich, Robotniczej, W. Pola, Kombatantów, Zielonej, Dolnej o łącznej długości 12,5 kilometrów,oraz budowę kanalizacji sanitarnej przy ulicy Granicznej, Biechońskiego i Dolnej o łącznej długości 2,5 km. W wyniku realizacji projektu do wodociągu zostało podłączonych 150 budynków, a do kanalizacji sanitarnej 20 budynków.

- Łącznie na inwestycje już zrealizowane i rozliczone wydaliśmy w latach od 2017 – 2021 roku ponad 24,6 miliona złotych - mówi Janusz Ząbek. - Z zasobów firmy przeznaczyliśmy na te prace ponad 12,8 miliona złotych a reszta to dofinansowania i preferencyjne pożyczki z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW - podkreśla.

- Inwestycja z ostatnich lat, która jest szczególnie ważna dla mieszkańców to przebudowa odcinka magistrali ciepłowniczej w Gorlicach - informuje Janusz Ząbek. - Projekt był realizowany w latach 2018 do 2020 i pochłonął prawie 7 milionów złotych, a z funduszy spójności dostaliśmy na niego 2,65 miliona złotych dofinansowania - podkreśla.

Obecnie realizowany jest kolejny projekt, tym razem to dystrybucja ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej dla potrzeb podgrzania wody w wytypowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na terenie Gorlic. Środki zewnętrzne to 3,27 miliona złotych z NFOŚiGW w tym w formie dotacji 1,01 miliona złotych oraz w formie pożyczki 2,26 miliona złotych.

- Cele tych działań budowa węzłów ciepłowniczych, przyłączy oraz sieci ciepłowniczych w wytypowanych budynkach wielorodzinnych na terenie Gorlic - informuje szef MPGK. - To przyczyni się do zmniejszenia oddziaływania na środowisko poprzez poprawę jakości powietrza w miejscowości dzięki wyeliminowaniu mniej oszczędnych i bardziej emisyjnych pojedynczych źródeł ciepła. Inwestycja sprzyja wszystkim mieszkańcom zarówno pod kątem ekonomicznym jak i fizycznym zmniejszając koszty oraz poziom zanieczyszczeń w miejscu zamieszkania - zaznacza.

Przyłącza oraz węzeły ciepłownicze powstały w budynkach 3 Maja 19, Słowackiego 19, Mickiewicza 12, Konopnicka 4, Konopnicka 4a, Konopnicka 6, Konopnicka 6a, Szpitalna 25, Szpitalna 27, Szpitalna 29, Konopnica 19, Konopnica 23 i Konopnica 25.

Kolejny wielki projekt, zaplanowany do realizacji przez prezesa Ząbka to modernizacja infrastruktury wodociągowej dla miasta Gorlice. Wniosek złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest obecnie na etapie oceny. Jego wartości to blisko 24 miliony złotych a dofinansowanie powinno wynieść ponad 13,7 miliona złotych. Końcowy efekt to Efekt rzeczowy 7,75 kilometra zmodernizowanej sieci wodociągowej, 3,14 kilometra nowej sieci wodociągowej oraz modernizacja ZUW w Ropicy Polskiej.

- W sposób znaczący podniesie się estetyka zakładu - informuje prezes. - Zaplanowana przebudowę z częściową rozbiórką budynku administracyjnego. Zakładamy też termomodernizację budynku, docieplenie budynku, docieplenie stropu wraz z wykonaniem nowego pokrycia dachowego, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej - dodaje.

To, co jednak będzie najważniejsze, kryć będą wnętrza budynków stacji. Zaplanowane prace to długa specjalistyczna lista.

Na początek zaplanowano instalację filtrów pośpiesznych z wypełnieniem węglem aktywnym wraz z ich orurowaniem, armaturą odcinająco-regulacyjną i pomiarową w tym przypadku chodzi o mętność i przepływ.

- Filtry te będą zlokalizowane w istniejącej hali przepompowni, zastąpią cztery istniejące filtry węglowe poziome, które ze względu na długi czas eksploatacji uległy zużyciu, a ich remont jest nieopłacalny i niecelowy z powodu przestarzałej konstrukcji i technologii działania - relacjonuje Janusz Ząbek. - Filtry wykonane będą ze stali węglowej z zabezpieczeniem antykorozyjnym i malowaniem zewnętrznym elewacyjnym. Filtry będą posiadały regulowany przepływ powietrza i wody do płukania co pozwoli na optymalny proces symultanicznej filtracji powietrzem i wodą. Filtry sterowane będą poprzez armaturę zainstalowaną na orurowaniu filtrów. Układ sterowania oparty będzie o sterownik swobodnie programowalny PLC wyposażonego w oprogramowanie sterująco-monitorującą. Wszystkie projektowane rurociągi technologiczne w hali filtrów wykonane będą ze stali nierdzewnej - dopowiada.

Planowanie sieci do modernizacji i budowa nowych w ramach programu NFOŚIGW pod nazwą Fenix

Wraz ze zmianą lokalizacji filtrów zostaną wykonane nowe połączenia międzyobiektowe w postaci rurociągów wody do płukania, wód popłucznych, wody do filtracji, wody przefiltrowanej, instalacji AKPiA i elektrycznej.

Na stacji uzdatniania przeprowadzona zostanie wymiana istniejącego generatora dwutlenku chloru na urządzenie nowszej generacji wraz z urządzeniem do ciągłego pomiaru zawartości chloru w wodzie uzdatnionej. Plan zakłada również rozbudowę istniejącego systemu wizualizacji i sterowania o nową instalację filtrów węglowych i generatora dwutlenku chloru.

- Ostatni element to wymiana skorodowanych rurociągów technologicznych, koryt przelewowych w obrębie osadników pokoagulacyjnych i filtrów piaskowych na nowe w wykonaniu ze stali nierdzewnej - informuje prezes.

Ten projekt to również 16 lokalnych zadań polegających na modernizacji lub tez budowie nowych odcinków sieci wodociągowej na terenie miasta. Zakres tych prac obrazuje mapa na sąsiedniej stronie.

- Spółka, którą kieruję, choć ma w nazwie zaznaczane, że jest miejska od wielu już lat stała się hurtowym dostawcą wody dla gmin sąsiadujących z Gorlicami - przypomina prezes Janusz Ząbek. - Woda z naszego ujęcia dociera choćby do gminy Moszczenica, gdzie trwa obecnie rozbudowa sieci w kierunku Staszkówki. W gminie Łużna nasze instalacje docierają do Mszanki, a w przyszłości w kierunku centrum gminy poprzez Wolę Łużańską aż do Łużnej - podkreśla.

Kanalizacja i wodociągi pokrywają też coraz większe obszary gminy wiejskiej Gorlice i gminy Sękowa, są plany dostawy wody do gminy Lipinki.

- Ościenne gminy inwestują w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną korzystając z przyznanych środków finansowych programów krajowych i unijnych - mówi prezes. - My jesteśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu a jakość naszych usług potwierdza ciągle wzrastające zainteresowanie mieszkańców z nowymi przyłączami do sieci wodociągowej - kończy.

https://mpgkgorlice.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto