Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek druhów z OSP do budżetu obywatelskiego na liście tych zaakceptowanych

Lech Klimek
Lech Klimek
Mobilne urządzenia są już na remizach w Krygu i Mszance
Mobilne urządzenia są już na remizach w Krygu i Mszance archiwum
Szacunki są przerażające, z powodu nagłego zatrzymania krążenia, każdego dnia w Polsce umiera aż 90 osób. Każdego roku umiera około 400 000 Europejczyków, z tego aż 350 000 przypadków ma miejsce poza szpitalem. Druhowie OSP z naszego powiatu sprawią, że wszyscy będziemy bezpieczniejsi. Za 150 tysięcy złotych z małopolskiego budżetu obywatelskiego chcą kupić defibrylatory. Na początek 18, po dwa na gminę wiejską.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

W poprzedniej edycji o pieniądze na te urządzenia walczyła samodzielnie gmina Bobowa. Przegrała. Teraz do walki stanie cały powiat, za sprawą wniosku, przygotowanego w powiatowym zarządzie OSP.

- Tak naprawdę to pomysł trafił do nas od jednego z wójtów - mówi Przemysław Wszołek, sekretarz zarządu powiatowego OSP. - Padł on w rozmowie z Mariuszem Tarsą, wójtem gminy Łużna. Muszę powiedzieć, że my okazaliśmy się bardzo podatnym na ten pomysł gruntem i natychmiast ruszyliśmy do pracy – wyjaśnia.

Wójt Łużnej początkowo miał plan, by w defibrylatory przestrzec remizy w swojej gminie. Szybko uznała jednak, że trzeba na sprawę spojrzeć szerzej, przez pryzmat całego powiatu.

- W mojej gminie mobilne urządzenie jest zainstalowane na remizie w Mszance, z tego, co wiem, podobny aparat mają druhowie w Krygu - mówi Mariusz Tarsa. - Są dostępne i łatwe w użyciu. Czas, żeby podobne znalazły się też w innych miejscach – dodaj.

Urządzeń ma być 18, po dwa na każdą gminę. Decyzje, w których remizach powinny się znaleźć, podjęli wspólnie wójtowie gmin i gminne zarządy OSP. Urządzenia to łatwo odkręcane kapsuły, które same wszczynają alarm, włączając syrenę w remizie, a także wysyłają do strażaków wiadomości SMS o potrzebnej pomocy. Sam defibrylator głosowo prowadzi osobę, która go używa, podając komendy, co należy w danym momencie zrobić.

Wniosek druhów znalazł się na wstępnej liście tych, które zostaną poddane pod głosowanie w tej edycji budżetu obywatelskiego małopolski. Jest jednym z 40 już zaakcentowanych. Do dzisiaj mogą składać odwołania ci, których wnioski nie uzyskały akceptacji. Wśród tych odrzuconych znalazł się wniosek Gorlice w blasku świątecznych świateł. Wnioskodawcy nie mogli uwierzyć w to, że został odrzucony i jak nam powiedzieli, złożyli odwołanie, argumentując, że przecież w poprzedniej edycji ten sam wniosek uzyskał akceptacje komisji. Dodatkowo nie uległy zmianie zapisy regulaminu budżetu.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto