Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazyfikacyjne białe plamy na mapie gminy Uście Gorlickie mniej intensywne. W uzdrowisku zamontowana została nowoczesna stacja LNG

Halina Gajda
Halina Gajda
Stacja LNG, która została zamontowana w Wysowej jest jedną z najnowocześniejszych, które działają w tym sektorze
Stacja LNG, która została zamontowana w Wysowej jest jedną z najnowocześniejszych, które działają w tym sektorze UM Gorlice
Stacja regazyfikacji, która powstała w Wysowej-Zdroju ma być początkiem zapełniania jednej z białych energetycznych plam, których w gminie Uście Gorlickie wciąż nie brakuje. Do tej pory w uzdrowisku mieszkańcy korzystali z drewna, węgla oraz prądu – do ogrzewania, ale też codziennego funkcjonowania.

Praca stacji regazyfikacji w dużym uproszeniu polega na „przekształceniu” gazu z postaci skroplonej do gazowej. Dzieje się to w procesie ogrzewania surowca.

- Dzięki temu z jednego metra sześciennego tak zwanego gazu LNG dostajemy sześćset metrów sześciennych tradycyjnego paliwa – wyjaśnia Marek Oleś, sekretarz gminy. - Takie stacje są montowane w miejscach, gdzie nie ma szans na poprowadzenie tradycyjnej sieci – dodaje.

Ekologia i ekonomia

To, co wydarzyło się Wysowej – mowa oczywiście o oddaniu instalacji – to efekt kilkuletnich przygotowań, ale też starań gminy i decyzji Polskiej Spółki Gazownictwa, bo rozmowy, że gaz jest potrzebny, prowadzone były od wielu, wielu lat. Był nawet pomysł, by poprowadzić sieć ze Słowacji. Później pośród propozycji pojawiła się Ropa. Ostatecznie jednak uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wewnętrzna sieć. Stacja została posadowiona w pobliżu oczyszczalni ścieków. Stąd właśnie spółka gazownicza, która zawiaduje całym przedsięwzięciem, poprowadziła już część głównej magistrali do której podłączali się będą mieszkańcy.

- Trwa projektowanie kolejnych odcinków sieci – dodaje Oleś.

Montaż instalacji jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby mieszkańców, ale też na kwestie ekologiczne – zmniejszenie liczby kopciuchów i zapowiedzi zaostrzenia przepisów środowiskowych, które mogą zakazać używania drewna czy węgla w uzdrowiskach
Taka sama instalacja powstanie w Uściu Gorlickim. Zostanie zlokalizowana w pobliżu tartaku. W tym momencie trwa jej projektowanie. Co ważne, by móc z niej korzystać, zarówno w Uściu, jak i Wysowej, nie są potrzebne żadne specjalne piece, kuchenki.
- Kolokwialnie mówiąc, to taki sam gaz, jak klasycznej sieci – tłumaczy Oleś.

Mniej kopcenia

Grzegorz Brudziński prowadzi w Wysowej gospodarstwo agroturystyczne. Podstawowymi paliwami, które wykorzystuje do ogrzewania są drewno i energia elektryczna. Teraz ma nadzieję, na gaz. I na oszczędności.
- Choć będzie to wymagało różnych przeróbek technicznych, to liczę na oszczędności – przyznaje.
Do niedawna, podobne białe gazowe plany można było znaleźć na terenie gminy Biecz. Tam spółka gazownicza wybudowała sieć w Sitnicy. Do instalacji podłączona została między innymi szkoła.

- Wiemy już, że z gazu będzie mogła korzystać także remiza – przypomina Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Sieć mamy także w Strzeszynie, gdzie korzysta z niej szkoła – dodaje.

Częściowo zgazyfikowany został także Bugaj. Jak dodaje burmistrz Wędrychowicz, gazowa alternatywa pozwala na eliminację kopciuchów, poprawę warunków środowiskowych, a co za tym idzie, większą atrakcyjność inwestycyjną, przede wszystkim w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gazyfikacyjne białe plamy na mapie gminy Uście Gorlickie mniej intensywne. W uzdrowisku zamontowana została nowoczesna stacja LNG - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto