Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice gorlickich grobów. Teraz wiadomo, gdzie spoczywa budowniczy gorlickiej bazyliki

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Ten grobowiec do niedawna skrywał tajemnicę
Ten grobowiec do niedawna skrywał tajemnicę Agnieszka Nigbor-Chmura
Kilka dni temu, na wyniosłym pomniku z sarkofagiem stanęła tablica dedykowana ks. Marcelemu Junoszy- Żabockiemu, budowniczemu gorlickiej świątyni pw. Narodzenia Najkświętszej Maryi Panny w Goprlicach. Pamięć o miejscu jego pochówki przetrwała dzięki wspomnieniom jednej z gorliczan. Takich tajkemnic nasz cmentarz kryje pewnie jeszcze wiele.

- Przy jednym z nagrobków w formie pomnika na cmentarzu parafialnym siedział pan Jerzy i delikatnie cyzelował (dla młodszych czytelników - perfekcyjnie wykańczać) czerwoną zaprawą konserwatorską mały fragment płyty z piaskowca - pisał na naszych łamach Tomasz Pruchnicki.

Istniejący niewielki półokrągły rowek w górnej części grobu w kształcie sarkofagu przysparza wielu pytań konserwatorom. Dlaczego jest rowek bez tak zwanej wypływki na boki płyty, z niczym niekojarzący się żadnemu z konserwatorów? Pan Jerzy podczas czyszczenia innego, sąsiedniego fragmentu postumentu pod rzeźbę Matki Bożej odkrył mały otwór symetrycznie pośrodku bruzdy z pozostałością rdzy i cementu. Nie zachowały się żadne fotografie tego fragmentu cmentarza, a tym bardziej pięknego niegdyś pomnika.

Nagrobek jest okazały, jego przednia część jest w formie kamiennej trumny z dwoma wieńcami po bokach i pośrodku z płaskim krzyżem z czarnego granitu, a w wezgłowiu w formie kapliczki pomiędzy czterema kolumnami i baldachimem jest figura Matki Bożej Niepokalanej, stojącej na kuli ziemskiej z szatanem w formie węża. Całość zwieńczona jest centralnie kamiennym krzyżem, a kwatera otoczona ogrodzeniem z pojedynczych rur zakotwionych w kamiennych słupkach jako narożniki.

Kiedy pan Jerzy tak rozmyślał nad przyczyną tej bruzdy, przy grobie stanęła zgarbiona pani w bardzo podeszłym wieku. Zadała pytanie, które wybiło mistrza z rozmyślań - a czy wie pan, kto tutaj jest pochowany? Jak to kto: Antonina Żabicka i Zofia Żabicka - tak jak na epitafium. Starsza pani pociągnęła duży haust powietrza i powiedziała: - Tutaj pochowany jest także proboszcz Marceli Junosza-Żabicki - budowniczy naszego kościoła. Wie pan, tutaj była taka tablica z jego epitafium, oparta dolną krawędzią o grób, a górną wsparta o postument pod rzeźbą. I w tym momencie tajemnica stała się jasna. Bruzda służyła za jarzmo dla marmurowej płyty, a w otworze zamocowany był metalowy kołek dla przytwierdzenia płyty, aby nie można jej było przewrócić ani zabrać.

Kilka dni temu, dzięki zaangażowaniu Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach tablica znów znalazła swoje miejsce na grobie zacnego mieszkańca miasta, budowniczego kościoła, kanonika, szambelana papieskiego i proboszcza gorlickiej fary.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto