Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesty na gorlickich cmentarzach. Skarbony napełniają się. Wszystko dla ratowania zabytków i działalności kuchni Caritasu

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Na gorlickich cmentarzach - parafialnym i komunalnym trwają kwesty. Na tym, który liczy ponad 200 lat i jest pod opieką gorlickiej bazyliki, wolontariusze kwestują na rzecz zabytkowych pomników. Do tej pory udało się odnowić 20 z nich. Na cmentarzu komunalnym stanęły skarbony Caritasu. Zbiórkę przeprowadza Parafia Królowej Jadwigi w Gorlicach na rzecz działającej przy niej kuchni Caritasu, która wspiera najuboższych mieszkańców naszego miasta.

Nikt nie przechodzi dzisiaj obojętnie wobec wolontariuszy, którzy na gorlickich cmentarzach pracują w służbie nie tylko zabytkom naszych nekropolii, ale też drugiemu człowiekowi - biednemu, ubogiemu, potrzebującemu wsparcia. Tradycja Gorlickiego stało się bowiem, że na ochronę i troskę zasługują nie tylko zabytki, ale przede wszystkim ludzie, którym przyszło zmierzyć się z problemem, czy pokonać życiowy zakręt.

Jak podawał ks. Stanisław Ruszel, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach dzięki hojności gorliczan i funduszom z ministerstwa, z budżetu miasta i Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza parafia odremontowała dwadzieścia nagrobków z pomnikami oraz Kaplicę Miłkowskich i Kaplicę Płockich.

To dzięki inicjatywie obecnego dziekana, ale też wielu ludzi dobrej woli tworzących Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach kwesta odbywa się już od dekady.

Każdy, kto odwiedza groby na najstarszej gorlickiej nekropolii – wpisanym do rejestru zabytków Cmentarzu Parafialnym, musi przyznać, że efekty prac przy renowacji zabytkowych mogił są spektakularne. Kilkadziesiąt już odnowionych nagrobków stanowi dowód na to, że organizatorzy zbiórki, czyli Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego, dobrze wydają powierzone im przez społeczność lokalną fundusze.

Pierwszy pomnik wyremontowano w 2014 roku. Było to możliwe dzięki przeprowadzonej rok wcześniej kweście na rzecz ratowania zabytków naszej nekropoli. Ten pierwszy to był grobowiec rodziny Piotrowskich w ewidencji cmentarza oznaczony numerem 26. Wtedy pracami na cmentarzu zajmowali się wspólnie Zdzisław Tohl, artysta rzeźbiarz, dyrektor Dworu Karwacjanów i Gładyszów, oraz firma kamieniarska Jerzego Wojnarskiego. Zarówno Zdzisław Tohl, jak i Jerzy Wojnarski wykonali prace przy pomniku społecznie.

Dzisiaj, poza wyremontowanymi dwiema kaplicami cmentarnymi, swoją dawną świetność zyskało już 20 kolejnych nagrobków i pomników przede wszystkim ludzi, którzy tworzyli historię miasta - dawnych burmistrzów, budowniczych kościoła, ale też zwykłych mieszkańców miasta - nawet dzieci, tak, jak Bronusia Nowaka, małego chłopca, którego zabił pierwszowojenny pocisk.

Z kolei na Cmentarzu Komunalnym w Gorlicach trwa kwesta na dofinansowanie działań na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzonych przez Kuchnię dla ubogich Caritas. Ta działająca przy parafii św. Jadwigi Królowej daje wsparcie, biednym , potrzebującym samotnym, rozdzielając co miesiąc paczki z żywnością, darując je z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, a także organizując wigilijne spotkania.

Kwesta dla kuchni Caritasu na Cmentarzu Komunalnym w Gorlicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto