Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat. Ponad 5800 zgłoszeń poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w ciągu sześciu lat. Co najczęściej?

Halina Gajda
Halina Gajda
Ponad 5800 razy gorliczanie zgłaszali swoje uwagi poprzez Krajowa Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
Ponad 5800 razy gorliczanie zgłaszali swoje uwagi poprzez Krajowa Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa fot. archiwum
System zgłoszeń oparty o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w Gorlicach od sześciu lat. Narzędzie wykorzystują przede wszystkim mieszkańcy miasta, rzadziej pozostałych miejscowości powiatu.

Samo zgłoszenie zdarzenia w KMZB jest bardzo proste i intuicyjne. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Wystarczy wejść na stronę internetową Policji dowolnej komendy wojewódzkiej miejskiej czy powiatowej gdzie znajdziemy link do KMZB.

- Po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni do wirtualnej mapy, na której anonimowo możemy wskazać miejsce występowania zjawiska oraz kategorię, która budzi nasz niepokój. Następnie należy wypełnić szczegółowo formularz zgłoszenia z uwzględnieniem możliwości dodania własnego opisu do występującego zdarzenia. Istnieje również możliwość dodania zdjęcia lub krótkiego filmu – instruuje Gustaw Janas, oficer prasowy KPP w Gorlicach.

Tylko w tym roku takich kliknięć mieliśmy w Gorlickiem blisko 800, z czego ponad 56 procent zostało potwierdzonych przez policję. Tu ważne wyjaśnienie: każde zgłoszenie jest weryfikowane. Przez sześć lat działania Mapy najczęściej potwierdzali nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Jeśli chodzi o to pierwsze, to najczęściej patrole były wzywane na ulicę Kościuszki, a konkretnie okolice sklepu Marysieńka. Równie często mieszkańcy dopominali się o parkingowy porządek przy 3 Maja. Z kolei sąsiedztwo stacji paliw na Zawodziu i dyskontu spożywczego jest miejscem, gdzie najczęściej natkniemy się na podchmielonych żebrzących, którzy szukają dodatkowej złotówki na „płynny chleb”.

Wykaz zagrożeń, które można zgłosić na KMZB to 24 kategorie: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikie wysypiska śmieci, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nielegalne rajdy samochodowe, akty wandalizmu, używanie środków odurzających, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, żebractwo, wałęsające się bezpańskie psy, osoba bezdomna wymagająca pomocy, znęcanie się nad zwierzętami, wypalanie traw, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, niestrzeżone przejście przez tory, kłusownictwo, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, niestrzeżony przejazd kolejowy, miejsca niebezpieczne na wodach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto