Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Komunie Święte bez maseczek, ale z ograniczeniami?

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Dzisiaj, wobec obostrzeń związanych z epidemią, organizacja uroczystości Pierwszej Komunii Świętej koncentruje się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Pierwsze spotkania organizacyjne w parafiach dały obraz, jak będą wyglądały te uroczystości. Nie wiadomo jeszcze, czy dzieci będą musiały być w kościele w maseczkach ochronnych. Ale jeśli tak, rodzice, których temat dotyczy, już zadbali, by były zabezpieczone, ale wyglądały w tym dniu ładnie.

FLESZ - Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Pani Agnieszka Kamińska, gorliczanka, mama trójki dzieci, w tym roku do I Komunii Świętej posyła syna, ucznia Szkoły Podstawowej nr 4.

- Pierwszy termin uroczystości minął. Teraz przygotowujemy się na 14 czerwca - mówi pani Agnieszka.

Kiedy w Polsce zaistniał obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, pani Agnieszka, która z nićmi i maszyną do szycia na co dzień jest za pan brat, wymyśliła, by uszyć elegancką, wygodną i przede wszystkim bezpieczną maseczkę dla syna, właśnie z myślą o uroczystości przyjęcia I Komunii Świętej. Projektem pochwaliła się na profilu społecznościowym, no i zaczęło się.

- Znajomi dzwonią albo piszą, prosili o pomoc i uszycie dla ich dziecka podobnej - opowiada mieszkanka Gorlic.

Chociaż teoretycznie jest obowiązek noszenia maseczek, dzisiaj nie wiadomo jeszcze, czy np. zachowanie stosownej odległości, pozwoli zwolnić dzieci z tego obowiązku podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

- Gdyby uroczystość komunii odbywała się dzisiaj, to żadna odległość nie zwalnia dzieci z konieczności założenia maseczek - mówi Jadwiga Wójtowicz, szefowa gorlickiego sanepidu. - Jeśli mówimy o uroczystościach w połowie czerwca, czy później - może zdarzyć się tak, że wtedy już nie będzie takiego obowiązku, bo coraz częściej mówi się o jego zniesieniu - dodaje.

Podczas kościelnych uroczystości rodzinnych, takich właśnie jak komunia czy ślub, kluczowe znaczenie ma liczba osób, która może przebywać w kościele .

Po zniesieniu pierwszych obostrzeń na przykład dla kościoła dekanackiego, czyli gorlickiej bazyliki było to 70 osób, potem 100, teraz na mszy świętej może być w kościele 130 osób.

- O ile na początku, gdy tylko podana została data uroczystości, zdawaliśmy sobie sprawę, że w kościele będą mogły być tylko dzieci i my - rodzice, to dzisiaj to grono już może się rozszerzyć o rodzeństwo, chrzestnych czy dziadków - mówi jedna z mam, której córka w tym roku przystąpi do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej właśnie w bazylice.

Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia organizacji uroczystości komunijnych jest fakt, że każda klasa będzie przeżywała ją osobno. Tym samym np. w przypadku bazyliki, zamiast ponad 100 dzieci w kościele, będzie od 16 do 25 w zależności od wielkości klasy.

Wiadomo już też, że dzieci nie będą siedziały blisko siebie. W jednej ławce ma być ich troje. Do tego zachowane zostaną odstępy - tak jak w komunikacji miejskiej, czyli zajęta będzie co druga ławka. Podobny schemat zajmowania miejsc siedzących dotyczył będzie rodziców i rodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto