Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych połączono w Gorlicach z wręczeniem nagród dla zwycięzców Konkursu Pieśni Patriotycznej

Lech Klimek
Lech Klimek
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Zorganizowane przez Barbarę Bartuś gorlickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”odbyły się w niedzielę, 3 marca. Dziewiąty już raz były one okazja do zaprezentowania publiczności zwycięzców organizowanego również przez parlamentarzystkę Konkursu Pieśni Patriotycznej. Patronat honorowy nad tegorocznymi obchodami objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Zgodnie z wieloletnią tradycją obchody rozpoczęły się w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Gorlicach od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz wszystkich Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Po mszy, którą odprawił ksiądz Stanisław Ruszel, proboszcz bazyliki, dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.

Kameralna sala koncertowa szkoły muzycznej okazała się zdecydowania za mała dla tych, którzy chcieli uczestniczyć w tej części obchodów. Na widowni stawili się obok zwykłych widzów samorządowcy i politycy. Jednym z nich był poseł Ryszard Terlecki.

- Wspominamy dzisiaj żołnierzy ostatniego wielkiego polskiego powstania - mówił poseł. -Powstania, chyba najdłuższego w historii, zaczęło się przecież jeszcze w czasie drugiej wojny światowej na Kresach, gdzie Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne, inne polskie formacje walczyły już z odchodzącymi okupantem niemieckim, ale zaraz potem z nadchodzącym okupantem sowieckim. To powstanie trwało potem przez lata czterdzieste, pięćdziesiąte do grywało w połowie lat pięćdziesiątych a tragicznie kończyło się już u progu lat sześćdziesiątych - przypomniał.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po śmierci prezydenta Kaczyńskiego jego następca, Bronisław Komorowski podtrzymał ten projekt.

W czasie gorlickich obchodu widzowie wysłuchali też prelekcji wygłoszonej przez Michała Wanklera z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Do uczestników list skierował Karol Nawrocki prezes IPN, a odczytała go Barbara Bartuś.

Tym na co czekali wszyscy był jednak uczestnicy był uroczysty koncert, Zespołu Estradowego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. W koncercie uczestniczyli również laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznej. Dla wielu uczestników występ na gorlickiej scenie był prawdziwym debiutem przed liczną publicznością, jednak już na przesłuchaniach konkursowych pokazali, że naprawdę potrafią świetnie śpiewać, a trudny repertuar pieśni patriotycznych nie stanowi dla nich wyzwania.

Laureatami IX Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej w poszczególnych kategoriach zostali:

Soliści, uczniowie szkoły podstawowej klas I-V

I miejsce – Maria Książkiewicz, uczennica III klasy Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej,
II miejsce – Natalia Krok, uczennica V kasy Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Gągora w Koniuszowej,
III miejsce zajęły ex aequo – Teresa Kutek, uczennica IV klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku i Zofia Gryboś, uczennica V klasy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kwiatonowicach.

W kategorii soliści – uczniowie szkół podstawowych klas VI-VIII

I miejsce – Magdalena Biel, uczennica VII klasy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Łącku,
II miejsce – Lena Wacławik, uczennica VI klasy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kwiatonowicach,
III miejsce – Tadeusz Kobos, uczeń VIII kasy Szkoły Podstawowej w Bereście.

W kategorii soliści – uczniowie szkół ponadpodstawowych

I miejsce – Wiktoria Ziobrowska, uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach,
II miejsce – Natalia Gogola, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu,
III miejsce – Katarzyna Teper, uczennica III klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej.

W kategorii zespoły – uczniowie szkół podstawowych

I miejsce – ,,Zespół Franciszka”, uczniowie klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku,
II miejsce – nie przyznano
III miejsce ex aequo – Zespół ,,Ósemka” uczniowie klas V-VIII z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 8 w Nowym Sączu, duet Patrycja Jarosz uczennica klasy VIII i Martyna Książkiewicz uczennica klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej.

W kategorii zespoły – uczniowie szkół ponadpodstawowych

I miejsce – Duet Weronika Klocek uczennica klasy III i Julia Klocek uczennica klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto