Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastał czas rozliczeń PIT. Zostawcie swoje 1,5 procent podatku w Gorlicach. Pieniądze mogą pomóc między innymi w rehabilitacji i leczeniu

Halina Gajda
Halina Gajda
archiwum prywatne
Zaczęło się wielkie rozliczanie PIT-ów. Każdy, kto rozlicza się ze skarbówką, może przekazać od siebie drobną finansową cząstkę, która wesprze leczenie, rehabilitację, czy codzienne funkcjonowanie. Nie trzeba się szczególnie wysilać by pomóc, wystarczy wpisać do odpowiedniej rubryki kilka cyfr i gotowe.

Trwa czas rozliczeń podatkowych. Najprościej zrobić to przez Internet, korzystając z rządowej platformy podatkowej. Wypełniając PIOT mamy możliwość przekazania
1,5 procent podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, między innymi fundacji czy stowarzyszeń, które pomagają niepełnosprawny. Członkami wielu są gorliczanie. Zachęcamy więc do odpisu 1,5% podatku na rzecz organizacji działających na terenie Gorlic i ziemi gorlickiej.

Na nasz odpis czekają między innymi:

Noah Demianowicz-Sandoval
Chłopczyk, który tak naprawdę dopiero poznaje świat, przyszedł na świat z rzadką i nieuleczalną chorobą Krabbego, która powoduje neurodegenerację jego malutkiego jeszcze przecież organizmu, niszczy układ nerwowy. Osłabiła napięcie mięśniowe, co uniemożliwiło mu samodzielne siedzenie, przewracanie się, czy choćby trzymanie główki. Lekarze nie mają dobrych wiadomości – z biegiem czasu choroba będzie się pogłębiała i wpłynie na funkcję słuchu, wzroku, oddychania. Rodzice szukają pomocy na całym świecie. Zrobią wszystko, co tylko można, by ratować swoje ukochane dziecko. Będzie im w tym potrzebna nasza pomoc.
KRS: 0000037904, cel szczegółowy: 44058 Noah Demianowicz-Sandoval

Aleksandra Musiał
Olka Musiał, ośmiolatka. Na świat spogląda przez różowe okulary, choć jej codzienność jest znacznie brutalniejsza. Miała być spełnieniem książkowego schematu „różowego bobasa”, ale życie zaśmiało się głośno i zapisuje kartki po swojemu. Najczęściej po łacinie, którą potrafią rozszyfrować tylko profesorowie medycyny. Urodziła się z rzadką wadą genetyczną. Medycy opisali jej córkę za pomocą liter i cyfr - aberracja chromosomu drugiego 2Q31.1-Q32.3. Jest chyba jedynym takim przypadkiem na świecie. Do czegoś, co wygląda, jak kod, dołączyli długą listę wad: dysmorfia czaszki, paluszków u rączek i nóżek, obuoczna neuropatia zanikowa  nerwu wzrokowego, zez zbieżny naprzemienny, padaczka, opóźniony rozwój psychoruchowy, małogłowie, niedoczynność przysadki mózgowej. Listę można poszerzyć jeszcze o co najmniej kilka pozycji. Lekarze mówili: nie będzie chodziła. Dzięki uporowi mamy, głębokiej i wielowymiarowej rehabilitacji – chodzi. Dodawali: karmienie tylko przez sondę. Mam znów powiedziała: nie. I walczyła, by córka nauczyła się połykać. Wygrała, ale wielkich wojen i mniejszych bitew Olka ma jeszcze wiele do stoczenia.
KRS 0000387207, cel szczegółowy: 201 Aleksandra Musiał.

Michał Lepak
Chłopiec urodził się w 2016 roku z mózgowym porażeniem dziecięcym pod postacią diplegii spastycznej. Ma za sobą operację, która pozwoliła zmniejszyć napięcie mięśniowe i dała możliwość szerszej rehabilitacji. Efekty żmudnych ćwiczeń są widoczne, Michałek cały czas uczy się czegoś nowego, ale przed nim wciąż daleka i trudna droga systematycznych ćwiczeń. Rodzice mają wielką nadzieję, że ich syn w przyszłości będzie stawiał samodzielne kroki.
Numer KRS 0000037904, cel szczegółowy: 35085 Michał Lepak

Aleksandra Ignarska
Oleńka urodziła się 2 listopada 2018 roku w 27. tygodniu ciąży. Ważyła zaledwie 1200 gramów. Natychmiast została zaintubowana i przetransportowana na OIOM w Klinice Noworodków w Rzeszowie. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach życia przeszła wiele ciężkich infekcji. Lekarze zdiagnozowali u niej wadę serca, mózgowe porażenie dziecięce. Jedyną nadzieją na poprawę jest rehabilitacja w specjalistycznych kombinezonach, ortezach ortopedycznych, pionizatorach. Są już pierwsze efekty – dziewczynka stawia pierwsze samodzielne kroki, jednak nieprawidłowa postawa i wzorzec chodu przekładają się na problemy ortopedyczne, które w przyszłości będą wymagały skomplikowanych operacji. Wyjazdy na turnusy, sprzęt do ćwiczeń, materiały potrzebne do rehabilitacji to codzienność rodziców, która wiąże się z wydatkami. Nie są w stanie zliczyć ile wizyt lekarskich i konsultacji odbyli. Olka przeszła operację dzięki której udało się wyeliminować wadę serca. Dziewczynka ma też za sobą poważne zabiegi ortopedyczne. Tylko w minionym roku dzięki wpłatom z pit-ów udało się kupić tak potrzebny pionizator, rowerek rehabilitacyjny, wyjechać na turnusy. Przed nią kolejne wyzwania.
KRS: 0000387207, cel szczegółowy: 1246 Ignarska Aleksandra

Stowarzyszenie na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży Sprawne Smoki
Stowarzyszenie działa od 15 lat. I zrzesza wokół siebie niepełnosprawne dzieci i ich rodziców. Pomagają sobie wspólnie – wymieniają doświadczeniami, kontaktami do specjalistów, podtrzymują na duchu, gdy codzienność zaczyna doskwierać mocniej, niż zazwyczaj, ale też organizują wyjazdy rehabilitacyjne, konsultacje z lekarzami, zajęcia integracyjne, a a nawet zajęcia sportowe. Wszystko po to, by wesprzeć podopiecznych i pomóc im w codzienności.
KRS: 0000270261, cel: Stowarzyszenie Sprawne Smoki: 15717

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nastał czas rozliczeń PIT. Zostawcie swoje 1,5 procent podatku w Gorlicach. Pieniądze mogą pomóc między innymi w rehabilitacji i leczeniu - Gorlice Nasze Miasto

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto