Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok na drodze do rozwiązania problemu skrzyżowania ulic 11 Listopada, Korczaka i Bardiowskiej w Gorlicach

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Jesteśmy coraz bliżej rozwiązania komunikacyjnego problemu na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada, Korczaka i Bardiowskiej w Gorlicach. To miejsce często występuje w policyjnych statystykach jako to, gdzie dochodzi do kolizji samochodów. Najczęściej bywa tak, że zniecierpliwieni oczekiwaniem na wyjazd z ulicy Korczaka kierowcy wymuszają pierwszeństwo na tych jadących ulicą 11 Listopada. Często też brakiem cierpliwości wykazują się ci wyjeżdżający z ulicy Bardiowskiej. Dla wszystkich jest jasne, że coś tu trzeba zmienić i najlepszym rozwiązaniem wydaje się być budowa ronda.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Problemu w tym miejscu nie byłoby, gdyby kilka lat temu podjęto decyzję, że nie będziemy budować ronda na wysokości urzędu skarbowego w ciągu ulicy Bardiowskiej, ale właśnie tu, gdzie jest ono naprawdę potrzebne. Głównym hamulcem w rozwikłaniu tego komunikacyjnego węzła były to trwający całe lata spory pomiędzy miastem i starostwem, które jest zarządca drogi powiatowej nr 1471, czyli ulicy 11 Listopada. Każdy z tych samorządów może prowadzić prace na terenie, którym włada, w takich przypadkach, jak ten, konieczne jest przekazanie kompetencji w jedną lub w drugą stronę.

Współpraca się opłaca

Po latach dyskusji udało się osiągnąć porozumienie i podpisano dokument określający, kto będzie odpowiadał za poszczególne fragmenty prac. Mając taki papier, miasto mogło ogłosić przetarg, związany bezpośrednio z tym newralgicznym miejscem. Chodziło o zaprojektowanie skrzyżowania z ruchem okrężnym a projektant powinien również uzyskać decyzje administracyjne, a potem sprawować nadzór autorski.

- Zakończyły się prace związane z projektowanie ronda na ulic 11 Listopada, Korczaka i Bardiowskiej - mówi Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic - Teraz projektant składa dokumenty do starostwa powiatowego, aby uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Gdy będziemy mieć pełną dokumentację rozpoczniemy aplikowanie o środki - dodaje.

Zastępca burmistrza Gorlic ma nadzieję, ze środki uda się pozyskać działając wspólnie ze starostwem w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w obszarze funkcjonalnym Gorlic.

Takie podejście nie dziwi, bo celem ZIT jest realizacja partnerskich projektów, które przyczyniają się do rozwiązywania problemów i wspólnego zaspokajania potrzeb całego regionu. W ramach prac, nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Małopolska 2030, wskazane zostały miejskie obszary funkcjonalne, w tym również ten gorlicki. To one są podstawą do rozpoczęcia współpracy także z ościennymi samorządami.

Na Zawodziu tylko planują

- Jak widać, sprawność działania i dobra współpraca pomiędzy samorządami sprawiła, że w przeciągu kilku miesięcy ta dokumentacja została wykonana - mówi Łukasz Bałajewicz. - Tego nie możemy powiedzieć obiecanym już kilka lat temu rondzie turbinowym, które jak na razie jest w sferze projektów - dopowiada.

O skrzyżowaniu na Zawodziu napisano już grube tomy i tak długo, jak nie zakończy się projektowanie, a potem remont mającego ponad siedem kilometrów odcinka drogi krajowej nr 28 przebiegającego przez miasto, nic się tu nie zmieni. Zgodnie z założeniami, jakie przedstawiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad projekt przebudowy DK 28 w Gorlicach ma objąć także powstanie ronda turbinowego. Okazuje się jednak, że procedury zwiane z opracowaniem kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą „Rozbudowa drogi krajowej nr 28 na odcinku w Gorlicach” zakończą się o 27 miesięcy później, niż pierwotnie planowano. To wskazywałoby, że pierwotny plan rozpoczęcia prac określany na rok 2024 zmieni się teraz na 2026 lub nawet 2027 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto