Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne miliony z Polskiego Ładu trafiły do naszego powiatu. Tym razem zasilą fundusze inwestycyjne gmin popegieerowskich

Lech Klimek
Lech Klimek
Kolejne miliony z Polskiego Ładu trafiły do naszego powiatu
Kolejne miliony z Polskiego Ładu trafiły do naszego powiatu
Już w czasie konferencji prasowej po wizycie w Gorlicach wojewody i wicemarszałka posłanka Barbara Bartuś zapowiedziała, że niedługo poda informacje o kolejnych milionach złotych z Polskiego Ładu dla powiatu gorlickiego.

Tym razem milionów było ponad 21 i trafiły do gmin, w których działały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. By o tym poinformować, posłanka zaprosiła na konferencję do swojego biura.

- Po decyzji premiera mogę przekazać bardzo dobrą wiadomość dla ziemi gorlickiej - mówiła Barbara Bartuś. -To może nawet ważniejsze dla mieszkańców, bo te inwestycje, które są i będą realizowane właśnie im będą służyć - podkreśliła.

Na terenie naszego powiatu do grona beneficjentów tego programu zaliczają się gminy Sękowa, Łużna, Bobowa, Uście Gorlickie i gmina wiejska Gorlice. Wniosek do programu złożył też powiat gorlicki. Sporym zaskoczeniem dla wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Gorlic okazała się obecność na spotkaniu Rafała Kukli, burmistrza Gorlic. Jak się jednak okazuje, w obecnych granicach Gorlic znajduje się pałac w Siarach, w którym kiedyś mieściła się dyrekcja stadniny koni. Ta stadnina użytkowała też pola wzdłuż ulicy Dukielskiej, na których obecnie powstaje nowy cmentarz komunalny. W spotkaniu w biurze posłanki nie uczestniczył wójt gminy Łużna i starosta powiatowy.

- Niestety nie mogłem dojechać do Gorlic, miałem już wcześniej zaplanowaną wizytę w urzędzie wojewódzkim w Krakowie - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Fundusze spożytkujemy na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców. To będzie modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Oświetlenie powstanie na dwóch odcinkach drogi wojewódzkiej, w Mszance i na granicy Łużnej i Biesnej. Będą też prace na drogach powiatowych i gminnych - dodał.

Gmina wyda ponad 2,7 miliona i wójt ma nadzieję, że wystarczy też pieniędzy na wymianę oświetlenia z sodowego na ledowe. Drugi samorządu, którego przedstawiciela nie było w biurze poselskim to starosta. Maria Gubała w tym samym czasie uczestniczyła w bardzo podobnym spotkaniu w Kobylance. Posłanka Elżbieta Zielińska ogłosiła w swojej rodzinnej wsi, że powiat gorlicki, otrzymał blisko 5 mln złotych na remont drogi powiatowej. Remont ma dotyczyć odcinka od figury św. Floriana w stronę drogi wojewódzkiej - Gorlice - Dukla. Jak długi odcinek za wspomnianą kwotę uda się przebudować, będzie wiadomo po przetargu. Poza podniesieniem na tym odcinku nośności drogi bardzo ważne jest zbudowanie chodnika od centrum wsi w stronę przychodni zdrowia.

W przypadku kolejnej gminy pieniądze z programu trafią bardzo precyzyjnie, w rejon gdzie PGR był jedynym pracodawcą. Dofinansowanie projektu to 2 744 000 złotych.

- Otrzymaliśmy środki na osiedle Krzywa - Jasionka. Powstanie tam kanalizacja i oczyszczalnia ścieków - tłumaczyła Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - To może być dla tamtego rejonu silny impuls rozwojowy – dodała.

W gminie Uście Gorlickie postawili na OZE i termomodernizację, dostali blisko 3 miliony.

- Tę kwotę chcemy przeznaczyć na wszystkie jednostki samorządu, świetlice, remizy i szkoły, po to, żeby uciekać od kosztów energii elektrycznej - relacjonował Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście Gorlickie.

Ta ucieczka to oczywiście instalowanie na budynkach paneli fotowoltaicznych, będzie też termomodernizacja zakładu usług komunalnych w Wysowej.

W gminie Gorlice powstanie ścieka rowerowe pomiędzy Kobylanką i Dominikowicami, ale od strony Gorlic. Ta gmina ma dwa projekty, a ten drugi to przebudowa infrastruktury społecznej w gminie Gorlice, czyli instalacja windy w budynku GOPS-u. W sumie program dał gminie blisko 3 miliony. \
Bobowa i Gorlice postawiły na szeroko rozumianą edukację. Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej poinformował, że cała pula, czyli 3 miliony pójdzie na poszerzenie oferty żłobka do 40 dzieci oraz na zorganizowanie oddziału przedszkolnego w Sędziszowej.
W Gorlicach 2 miliony wydadzą na szkoły nr 1 i 6. W tej pierwszej złamane zostaną bariery architektoniczne poprzez zainstalowanie windy, a w drugiej wyremontowany zostanie dach. Cześć środków trafi też do przedszkola nr 8 i w budynku zostaną podniesione standardy z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

KE opublikował najnowsze prognozy gospodarcze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto