Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” powiększyła się o nową salę. Warto zobaczyć nowe eksponaty.

Halina Gajda
Halina Gajda
Izba Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” powiększyła się o nową salę dedykowaną pierwszej wojnie światowej i bitwie pod Gorlicami! Musicie ją zobaczyć!
Izba Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” powiększyła się o nową salę dedykowaną pierwszej wojnie światowej i bitwie pod Gorlicami! Musicie ją zobaczyć! fot. Sławomir Habel
Izba Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” powiększyła się o nową salę. I nie jest to jedyna zmiana, w Izbie bowiem przybyło eksponatów.

Miłośnicy historii będą nimi zaskoczeni. - Myślę, że interesującą nowinką będą równie oryginalne mundury - brytyjski i amerykański - oczywiście z okresu I wojny - zachęca.

Trzon izby powstawał przez całe lata. Po cichu, w domowych zaciszach członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 miłośnicy, nie tylko lokalnej historii, gromadzili różnorakie dokumenty, odznaczenia, białą broń, pocztówki dokumenty, pieniądze, przedmioty codziennego użytku, żołnierskie wyposażenie. Każdy do swojej domowej szuflady czy szafy. W końcu, od słowa do słowa, uznali, że byłoby warto, wszystko w końcu wyciągnąć na światło dzienne.

Zebrali ogrom eksponatów

W izbie można oglądać militaria, począwszy od 1910 do 1945 roku. Jedne są w gablotach, inne, jak mundury, na manekinach. W dziewięćdziesięciu procentach to oryginały. Teraz Izba zyskała dodatkową salę. Dzięki temu można było wreszcie podzielić zbiory zgodnie z czasem - na I i II wojnę światową. Twórcy nie zasypiają gruszek w popiele i cały czas szukają eksponatów.

- Najczęściej na giełdach kolekcjonerskich, aukcjach, w antykwariatach, ale też sklepach ze starociami - wymienia Sławomir Habel, współtwórca Izby, do którego należy większość prezentowanych eksponatów.

Ostatnio ekspozycja powiększyła się między innymi o zbiory francuskie, oczywiście związane z I wojną światową. Dla wielu mogą być zaskoczeniem, nie ma bowiem wielu historyków, którzy zajmowaliby się tematem w tym zakresie.

- Myślę, że interesującą nowinką będą równie oryginalne mundury - brytyjski i amerykański - oczywiście z okresu I wojny - zachęca.

Zdradza, że udało się je znaleźć w europejskich antykwariatach, konkretnie w Belgii i Holandii. Zostały po prostu wystawione na sprzedaż. Sławomir Habel, gdy opowiada o zbiorach, po wielokroć podkreśla, że właśnie mundury są prawdziwymi perełkami - mają po ponad sto lat, a w dobrym stanie zostało ich naprawdę niewiele.

Historia opowiadana obrazami

Kolejną ciekawostką jest olbrzymie zdjęcie gorlickiej bazyliki, które zostało wykonane po Bitwie pod Gorlicami. W Izbie zostało zaprezentowane w formie dioramy, czyli w powiązaniu ze sceniczną aranżacją.

Pośród militariów, poza wymienionymi, jest wiele innych ciekawostek. Do takich na pewno należy niemiecki zasobnik zrzutowy, czyli pojemnik, który służył do zaopatrywania żołnierzy na przykład w żywność czy paliwo. Wszystko, co było potrzebne, było pakowane do środka, mocowane do spadochronu, a następnie zrzucane z samolotu. Militarną perełkę nasi rekonstruktorzy znaleźli przypadkowo, w piwnicy pewnego starszego pana.

W przeszłości Izba była czynna trzy razy w tygodniu. Teraz się to jednak zmieniło, a kolekcję można zwiedzać po uprzednim umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. Mimo tych niedogodności wieść o tym niezwykłym muzeum szybko się rozeszła.
- O to kiedy można zwiedzać muzeum, pytają ludzie z całej Polski - cieszy się Habel.

Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się pod numerem 501-765-353.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto