Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Rok Łukasiewicza trwa. Tym razem o Gorlicach i wynalazcy w serialu Narodowego Centrum Kultury. Obejrzyjcie!

OPRAC.:
Halina Gajda
Halina Gajda
Agencja Filmowa i Reklamowa Trznadel Media nakręciła serial dokumentalny o Ignacym Łukasiewiczu - kadry z serialu
Agencja Filmowa i Reklamowa Trznadel Media nakręciła serial dokumentalny o Ignacym Łukasiewiczu - kadry z serialu fot. Agencja Filmowa i Reklamowa Trznadel Media
Rok Łukasiewicza trwa. Tym razem o Gorlicach i słynnym wynalazcy usłyszymy, ale też zobaczymy w w serialu emitowanym na kanale Narodowego Centrum Kultury, a nakręconego przez Agencję Filmową i Reklamową Trznadel Media.

W pierwszym odcinku, dedykowanym gorlickiej działalności Ignacego Łukasiewicza zobaczymy Katarzynę Lianę, kustoszkę Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.

W pierwszym odcinku, dedykowanym gorlickiej działalności Ignacego Łukasiewicza zobaczymy Katarzynę Lianę, kustoszkę Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.
Serial to wielowątkowa opowieść o życiu Łukasiewicza, między innymi konspiracyjnej działalności za którą został aresztowany, pracy we lwowskiej aptece Pod Złotą Gwiazdą, kolejnych wyjazdach między innymi do Wiednia, Krakowa czy Gorlic. Marzył o tym, żeby zostać aptekarzem. Chciał się kształcić w tym kierunku.

Z kolei Katarzyna Liana, kustoszka gorlickiego Muzeum PTTK po wielokroć podkreśla w serialu, wyjątkową wrażliwość Łukasiewicza. Podpierała się przy tym choćby przykładami z czasów jego pobytu w naszym mieście, gdy zapanowała epidemia cholery, a on leczył chorych niezależnie od stanu i wyznania.
- Gorliczanie do dzisiaj pamiętają, że rozdawał wtedy leki za darmo – przypomniała.
Zaskarbił sobie wielką wdzięczność i szacunek ówczesnych mieszkańców, co przejawiało się choćby w tym, że często był proszony do roli ojca chrzestnego.

Za reżyserię i scenariusz produkcji odpowiadał pochodzący z Jasła Jakub Kowalczyk. Muzykę do serialu skomponował inny jaślanin – Wojciech Nowicki. Na potrzeby serialu twórcy stworzyli serię animowanych ilustracji pokazujących nieistniejące już miejsca w tym min.: jasielskie koszary, destylarnię w Ulaszowicach, zakład wodoleczniczy w Bóbrce, oraz wydarzenia: operację chirurgiczną w szpitalu we Lwowie, podczas której do oświetlenia użyto lampy naftowej Łukasiewicza, uroczystość zapalenia ulicznej lampy naftowej w Gorlicach, pogrzeb Łukasiewicza w kościele w Zręcinie.

W produkcji wzięli udział eksperci, a pośród nich między innymi prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Mariusz Światek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Wojciech Żurkiewicz, regionalista, ks. dr Wacław Socha, proboszcz parafii w Zręcinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto