Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moszczenica. Gmina podpisała umowę na budowę wieży widokowej na Wiatrówkach. A co z inwestycją na Łysuli

Halina Gajda
Halina Gajda
Wieża w Moszczenicy stanie na Wiatrówkach na wysokości około 440 metrów nad poziomem morza. Instalacja w Dominikowicach ma stanąć na Łysuli
Wieża w Moszczenicy stanie na Wiatrówkach na wysokości około 440 metrów nad poziomem morza. Instalacja w Dominikowicach ma stanąć na Łysuli UG Moszczenica, Bogdan Malesza
Nieco ponad 1,6 mln złotych będzie kosztowała wieża widokowa, która stanie na moszczenickich Wiatrówkach. Udało się rozstrzygnąć piąty już przetarg na to zadanie.

Już nie do trzech, a do pięciu razy sztuka. Tak pokrótce można byłoby podsumować wszystko, co działo się wokół przetargów na widokową inwestycję w Moszczenicy – wykonawcę udało się bowiem wyłonić dopiero w piątym postępowaniu. Przedsiębiorstwo Budowlane Nowator, z którym gmina podpisała umowę ma teraz 13 miesięcy na realizację.

- Firma ma spore doświadczenie w takich konstrukcjach, bo zajmowała się między innymi modernizacją Wielkiej Krokwi w Zakopanem – informuje Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica.

Wykonawca zapowiada, że wejdzie w teren jeszcze w tym roku. Potrzebne są wprawdzie jeszcze uzgodnienia związane choćby z przekazaniem terenu budowy, ale mają charakter formalny i nie powinny być związane z dodatkowymi utrudnieniami. Zgodnie z założeniami, wieża będzie miała około 27 metrów wysokości. Pierwsza platforma widokowa zostanie zamontowana na wysokości 3,5 m. To z myślą głównie o dzieciach, czy osobach, które niekoniecznie chcą się wspinać albo mają po prostu lęk wysokości.
- Druga z platform zostanie zamontowana na poziomie około 18 metrów, co pozwoli na podziwianie całej panoramy okolicy – zapowiada samorządowiec.

Potrzebna zgoda, później przetarg

Druga z wież ma stanąć na szczycie Łysuli, w Dominikowicach. Inwestorem jest oczywiście gmina Gorlice i podobnie, jak w przypadku Moszczenicy, realizacja przedsięwzięcia napotkała na kilka problemów. Główny – na budowę wieży potrzebna jest zgoda Lasów Państwowych. Wynika to z tego, iż gmina, mimo iż posiada działkę w tym rejonie, to jest ona położona o około 40 metrów niżej. W przypadku takiej atrakcji to sporo.

- Dlatego od początku założyliśmy, że dołożymy starań, by posadowić ją jak najwyżej, co wiąże się z wejściem na teren właśnie Lasów Państwowych – tłumaczy Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice.

Samorząd ma nadzieję, że przetarg na zadanie uda się ogłosić jeszcze w tym roku. Wieża budowana będzie w pobliżu szlaku turystycznego na Ferdel, kilka lat temu poniżej szczytu jeden z lokalnych artystów ustawił drewniane stacje Drogi Krzyżowej, którą chętnie podążają wierni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto