18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Comenius w ZS Dominikowice „Zdrowe życie dla zdrowego świata”

Marek Podraza
„Zdrowe życie dla zdrowego świata” w ZS Dominikowice
„Zdrowe życie dla zdrowego świata” w ZS Dominikowice Archiwum szkoły
Dobiega końca realizacja projektu pt. „Healthy life for a healthy world” -„Zdrowe życie dla zdrowego świata” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius – Partnerskie Projekty Szkół , który realizował Zespól Szkół w Dominikowicach.

W szkole w ramach programu zorganizowano szereg konkursów – konkurs języka angielskiego dla najmłodszych „Jestem Europejczykiem i umiem się porozumieć”, konkurs wiedzy o krajach partnerskich (Włochy, Finlandia, Węgry, Litwa, Holandia) dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-II gimnazjum.
- Odbył się również „Bieg na orientację”, podczas którego uczniowie otrzymali mapę i musieli przebyć trasę w terenie, a po drodze mieli jeszcze do wykonania siedem zadań. Dla klas I-III zorganizowano szereg konkurencji sportowych. Uwieńczeniem projektu była tez wystawa prac dzieci oraz pokaz pożegnalnych filmów „Goodbye video” i teledysku „Dominikowice is healthy and happy”. „Światowa” premiera tych filmów miała miejsce we Włoszech podczas ostatniego spotkania projektowego. Miało ono miejsce od 26 do 30 maja 2014 roku w regionie Abruzji w okolicach miasta Chieti - informuje nas Małgorzata Takeuchi, nauczycielka w ZS w Dominkowicach
Uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele z sześciu partnerskich krajów: Węgier, Holandii, Finlandii, Litwy, Polski i Włoch. Z Polski na spotkanie pojechało czterech nauczycieli: mgr Karolina Górska, mgr Ewa Stępień, mgr Barbara Mika, mgr Małgorzata Takeuchi.
- Nasi partnerzy z Włoch pracują w dwóch placówkach oświatowych, w szkole w miejscowości Ripa Teatina oraz w dwóch szkołach i w przedszkolu w miejscowości Torrevecchia. Podczas trwania spotkania mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcjach, rozmawiać z nauczycielami i dziećmi, poznać system oświaty we Włoszech - dodaje nauczycielka
Odbyło się też spotkanie robocze podsumowujące projekt, na którym zaprezentowano:
- wyniki ankiety końcowej dotyczącej trybu życia i upodobań prozdrowotnych młodzieży w poszczególnych krajach
- zestawienie i porównanie wyników ankiety końcowej,
- pożegnalne filmy video z poszczególnych krajów,
- zaprezentowano końcową wersję pamiętnika pisanego przez młodzież od listopada 2013 roku w poszczególnych krajach – pamiętnik ten wędrował z kraju do kraju droga pocztową.
- stworzono cyfrową dokumentację pamiętnika.
W miejscowości Ripa Teatina odbył się koncert powitalny na głównym placu miasteczka z udziałem lokalnych władz, władz szkoły, rodziców i dzieci. Dzieci zaprezentowały barwny taniec oraz zagrały znane melodie z całego świata. Z kolei pożegnanie i podsumowanie projektu odbyło się w czwartek 29 maja w miejscowości Torrevecchia. - - Główny koordynator projektu pani Maria Antonietta Cotumaccio nie spodziewała się tak licznego uczestnictwa mieszkańców miasteczka, przybyły tłumy. Spotkanie nauczycieli i młodzieży z poszczególnych państw z merem miasta rozpoczęło się na placu budynku Palazzo Ducale. Mer miasta pani Katja Baboro oprowadziła gości po muzeum listów miłosnych, które sama założyła i była jego pomysłodawcą. Najważniejszą częścią muzeum stały się listy pisane do papieża Jana Pawła II tuż po jego śmierci przez ludzi z całego świata. Około 3,5 tysiąca listów zostało przekazanych do tego muzeum i dzięki nim, muzeum odwiedziły telewizje z różnych krajów świata, między innymi z Polski. Następnym punktem programu był koncert w auli Palazzo Ducale przygotowany przez dzieci, prezentacja filmów „Goodbye video” z poszczególnych krajów, poczęstunek oraz wspólna zabaw przy tradycyjnej muzyce włoskiej z regionu Abruzji. Do tańca przygrywał tylko jeden akordeonista, ale młodzi i dorośli połączyli się we wspólnej zabawie. Ukoronowaniem wieczoru były chińskie płonące lampiony wypuszczone z placu w Torrevecchia.Najbardziej zadziwiła nas gościnność Włochów. Prawie każdy poczęstunek był przygotowywany samodzielnie przez rodziców lub nauczycieli. Drugim zaskoczeniem było huczne świętowanie wyborów do władz lokalnych, gdzie o godzinie 22 wieczorem na placu w Torrevecchia były tłumy ludzi, jeździły samochody z flagami, wydające głośne dźwięki klaksonu - opowiada Małgorzata Takeuchi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto