Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy rozpoczął realizację kolejnego projektu Erasmus+. Uczestniczą w nim szkoły z kilku krajów

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy rozpoczął realizację kolejnego projektu Erasmus + w ramach Partnerstwa na rzecz współpracy w zakresie edukacji szkolnej. Po wytężonej pracy koordynatorów ze szkół partnerskich został opracowany i złożony wniosek do Agencji Narodowej. Tym razem hasłem przewodnim projektu jest STEAM Education: Advancing Learning through Innovation and Collaboration.

W projekcie uczestniczą szkoły z Malty, Portugalii, Litwy, Irlandii i Polski. Na realizację zadań projektowych uzyskaliśmy kwotę 120 000 euro. Projekt potrwa 24 miesiące, a jego finał zaplanowano na ostatni dzień wakacji w 2025 roku. Wniosek aplikacyjny został bardzo wysoko oceniony i spotkał się z dużym uznaniem ze strony Agencji Narodowej.

Istotne przesłanie

W tym projekcie jego twórcy postawili na model STEAM, a właściwie na połączenie pięciu dziedzin, którymi są S – Science – nauka, T – Technology – technologia, E- Engineering – inżynieria, A – Arts – sztuka i M – Mathematics – matematyka.

- Celem projektu jest wdrożenie uczniów i nauczycieli do nowych technologii stosowanych w szkole - mówi Aleksander Kalisz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy. - Przedstawicielki naszej szkoły wzięły już udział w pierwszym wyjeździe studyjnym na Maltę, kolejne planowane są w styczniu - dodaje.

Program STEAM to jeden z trzech dużych projektów Erasmus+ realizowanych obecnie w Libuszy.

- Pierwszy projekt skupia się na rozwijaniu kompetencji cyfrowych, językowych i rozwijaniu warsztatu nauczycieli - opowiada Katarzyna Guzior, szkolny koordynator Erasmus+. - Drugi projekt również będzie rozwijał kompetencje nauczycieli, a w jego ramach odbędą się trzy spotkania w krajach partnerskich. Będzie szkolenie językowe na Malcie, kompetencje cyfrowe to temat szkolenia w Hiszpanii a w Portugalii uczestnicy będą zgłębiać tajemnice zdrowego stylu życia - dodaje.

Szkoleniowe wizyty

W tej chwili w szkole w Libuszy goszczą dwie nauczycielki z Portugalii, które skupiają swoją uwagę wokół dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- Wymieniamy się dobrymi praktykami, wzbogacamy warsztat pracy i porównujemy systemy edukacji w Polsce i Portugalii - informuje Katarzyna Guzior.

Dzięki edukacji STEAM uczniowie staną się wynalazcami, projektantem i pochłonie ich to, nad czym będą pracowali wspólnie z nauczycielem i kolegami. Dzięki metodzie STEAM zmieni się również rola nauczyciela - nie będzie to już XIX- wieczny belfer, który wykłada daną dziedzinę nauki, a zapamiętaną wiedzę sprawdza w formie klasówek i odpytywania przy tablicy, ale mentor, który motywuje, nakierowuje na nowe rozwiązania, a przede wszystkim zachęca do pracy metodą prób i błędów.

- Nasz projekt ma na celu wspieranie rozwoju i wdrażania innowacyjnych rozwiązań opartych na podejściu edukacyjnym STEAM - podkreśla szkolna koordynatorka Erasmus+. -Skupimy się na pokazaniu uczniom praktycznych doświadczeń edukacyjnych, które będą zintegrowane z rozwiązywaniem problemów w świecie rzeczywistym, trudnościami w uczeniu się, wczesnym kończeniem nauki i nauczaniem od podstaw- dodaje.

Projekt da nam możliwość rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich wśród uczniów, pozwoli korzystać z nowych form i metod nauczania, wpłynie na rozwój analityczno-kreatywnego myślenia, nauczy tolerancji i akceptacji, poprawi współpracę między rówieśnikami, a także otworzy nauczycieli na współpracę, wymiany międzyszkolne i międzynarodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto