Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto w Sękowej! Tutejsza podstawówka ze 150-letnią tradycją otrzymała imię Pionierów Przemysłu Naftowego i sztandar

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 7 lat
Od dzisiaj Szkoła Podstawowa w Sękowej ma swojego patrona, a właściwie patronów, bo Pionierów Przemysłu Naftowego z terenu samej Sękowej, ale też Siar, obydwu Męcin i Ropicy Górnej, jest aż sześćdziesięciu. Razem z imieniem społeczność szkolna przyjęła sztandar i złożyła przyrzeczenie.

Tak jak kropla ropy drąży skałę, by potem z niej wypłynąć, tak mieszkańcy gminy Sękowa, dziadkowie, rodzice i w końcu dzieci, uczniowie podstawówki w Sękowej drążyli przeszłość swojej wsi i gminy, by znaleźć odpowiedniego patrona dla miejscowej szkoły.

Szybko okazało się, że bogata w złoża ropy naftowej sękowska ziemia, bogata była także w ludzi światłych, odważnych, wytrwałych, a nade wszystko pracowitych. W domowych i gminnych archiwach, na kartach lokalnej historii odkryli aż 60 nazwisk Pionierów Przemysłu Naftowego, dzięki którym odmienił się los wielu rodzin i całego regionu. Takie imię decyzją Rady Gminy nadali więc szkole w Sękowej. Dzisiaj uroczyście przyjęła je społeczność szkolna, razem ze sztandarem, na który złożyła ślubowanie.

- Dzisiaj w Szkole Podstawowej w Sękowej jest wyjątkowe, historyczne wydarzenie. Nadajemy szkole imię Pionierów Przemysłu Naftowego. Równocześnie przekazujemy szkole sztandar. Jest to bardzo ważne wydarzenie, które nadaje taką tożsamość naszej szkole. Po bardzo długiej procedurze imię, które uzyskuje szkoła, zostało wyłonione właśnie spośród różnych propozycji. Imię, które nadajemy szkole, związane jest tak w sposób bezpośredni z historią miejscowości Sękowa, z losami poszczególnych rodzin, które tutaj od wieków żyją - mówiła Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Równocześnie gmina przekazała duże zadania inwestycyjne, które miały miejsce właśnie na terenie tej placówki oświatowej. Łącznie w ostatniej kadencji na zespół Szkolno Przedszkolny w Sękowej gmina wydała prawie 10 milionów złotych.

- Szkoła nabrała zupełnie innego wyglądu, ale nie tylko wygląd chodzi. Szkoła jest po pełnej termomodernizacji. Po rozbudowie powstał nowy łącznik, który łączy starą i nową szkołę. Wiele zadań inwestycyjnych tutaj było skumulowanych, bo przy okazji tych działań również powstała nowa kotłownia. Powstała winda, która likwiduje bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Do tego obiektu szkolnego przenieśliśmy bibliotekę. Co bardzo ważne, wielkie nakłady ponieśliśmy na podniesienie standardu edukacyjnego placówki. Powstały bardzo nowoczesne klasopracownie informatyczne, językowa, ale też pracownia mechatroniki. Szkoła jest piękna, bardzo nowoczesna, a dzieci z wielką przyjemnością do tej szkoły teraz chodzą - dodaje Małgorzata Małuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto