Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultywowanie tradycji w gminnych ośrodkach kultury to jedno z ważniejszych zadań tych instytucji

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Towarzystwo Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej ma przyjemność poinformować, że w tym roku realizuje kolejny projektu pn. „Pogórzańska Szkoła Tradycji 2024”. W ramach zadania prowadzona będzie nauka gry na basach ludowych. Celem projektu jest przede wszystkim popularyzacja zanikających już umiejętności gry na tradycyjnym instrumencie, jakim są basy ludowe.

Do udziału w warsztatach kwalifikują się zarówno osoby posiadające już pewne umiejętności, jak i takie, dla których będzie to pierwszy kontakt z tym instrumentem. Nauka odbywać będzie się na zasadzie mistrz - uczeń, metodą beznutową to znaczy mistrz będzie demonstrował uczniowi sposób gry, natomiast zadaniem ucznia będzie wielokrotne powtarzanie zademonstrowanych fraz i technik aż do ich całkowitego opanowania. W zależności od uzyskanych efektów nauczania osoby biorące udział w zajęciach warsztatowych wystąpią publicznie w składzie kapeli ludowej.

Warsztaty poprowadzi instruktor Henryk Waląg a projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest realizowany w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łużnej.

- Kultywowanie tradycji w gminnych ośrodkach kultury to jedno z ważniejszych zadań, które należy do nas jako dyrektorów, ale także instruktorów - mówi Karolina Szymczyk, dyrektor GOK w Łużnej. - Dlatego też udostępniliśmy pomieszczenia Towarzystwo Teatru Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej na potrzeby realizacji projektu ministerialnego, jakim jest Kultura ludowa i tradycyjna 2024 - dodaje.

Towarzystwo Teatru i Chóru Włościańskiego już trzeci raz realizuje taki projekt. W poprzednich edycjach udało mi się wykształcić sześcioro młodych muzyków grających na basach ludowych.

- Zaczęliśmy już rekrutację, a od dziesiątego marca planujemy już ruszyć z nauką, która potrwa 10 miesięcy, czyli no do końca grudnia - opowiada Henryk Waląg, mistrz gry na basie ludowym. - By grać dobrze na basach ludowych, to trzeba się zagłębić w niuanse akcentowania, stosowania odpowiedniej maniery wykonawczej, żeby później te basy ludowe podkreślały brzmienie pozostałych instrumentów, żeby na tle tych basów pozostałe instrumenty brzmiały odpowiednio - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto