MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja „Guzik Katyński” i gra „Śledztwo katyńskie” w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w szkole w Siedliskach

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Akcja „Guzik Katyński” i gra „Śledztwo katyńskie” w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w szkole w Siedliskach
Akcja „Guzik Katyński” i gra „Śledztwo katyńskie” w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w szkole w Siedliskach SP Siedliska
W nietypowy sposób uczniowie szkoły w Siedliskach upamiętnili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas gry przygotowanej na podstawie materiałów IPN które opracowała Barbara Sowa, historyk, wcielili się w role detektywów śledczych, którzy badając przedmioty wydobyte z dołów śmierci, ich oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Katyńskiego, starali się ustalić tożsamość ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gra Śledztwo katyńskie nie tylko rozwijała umiejętności kojarzenia faktów, analizy historycznej, stawiania hipotez i wyciągania wniosków, ale również pomogła poszerzyć wiedzę wyniesioną z lekcji np. przez poznawanie detali wyposażenia wojskowego czy odznaczeń polskiego oficera II Rzeczypospolitej.

W śledztwie brali udział chętni uczniowie z klas IV – VIII. W sumie zebrało się kilkanaście zespołów liczących od dwóch do trzech osób, które doskonale poradziły sobie z zadaniem. Gra rozpoczęła się kwadrans przed ósmą – odprawą .

Zespoły otrzymały fotografie skrzynek oraz kwestionariusze do uzupełnienia. Następnie detektywi próbowali rozpoznać, jakie przedmioty znajdują się w „ich” skrzynkach. Niektóre z nich np. naramienniki z oznaczeniami stopni wojskowych czy odznaczenia – miały im pomóc w identyfikacji osoby, do której należały.

Ostatnim krokiem było już tylko odszukanie nazwiska odpowiedniej osoby na Liście osób poszukiwanych. Mimo tego, że czas przeznaczony na śledztwo był ograniczony do przerw między lekcjami, grający w bardzo szybkim tempie rozwiązali historyczną zagadkę i ustalili tożsamości poszukiwanych. W nagrodę otrzymali „guzik katyński” i dobrą ocenę z historii.

W ten sposób włączyli się również jako społeczność szkolna do akcji „Guzik Katyński”. Guzik przypięty do plakietki powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940”, która została zapoczątkowana w kwietniu 2007 r. przez Narodowe Centrum Kultury. Ma on formę przypinki, która swoim kształtem przypomina guziki z polskich płaszczy wojskowych.

Wydobywano je z miejsc pochówku – w Katyniu pod Smoleńskiem i innych, gdzie ciała ofiar grzebano bezimiennie, w masowych grobach w lasach. Miały pozostać tam nigdy odnalezione. Tymczasem guziki, wyposażone w godło II Rzeczypospolitej, pomogły w identyfikacji polskich żołnierzy.

Guzik – atrybut wojskowego płaszcza i munduru – niczym niemy świadek zbrodni, przemówił na swój sposób, stając się tym samym materialnym znakiem pamięci. Kartonik z guzikiem zawiera na awersie ilustrację – symboliczny las, w którym grzebano ofiary sowieckiego ludobójstwa. Na drugiej stronie znajduje się tekst oraz adresy portali IPN oraz NCK poświęconych Zbrodni Katyńskiej. Guzik Katyński jest udostępniany w ramach projektów edukacyjnych przez Instytut Pamięci Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto