Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara szkoła w Binarowej zmieni się za ponad 4 miliony. Powstanie tam Multimedialnego Centrum Zwiedzania Świata, miejsce dedykowane turystom

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dzięki swojej postawie i zaangażowaniu mieszkańcy Binarowej sprawili, że zostanie uratowany jeden z najcenniejszych obiektów w ich wsi. Chodzi oczywiście o pochodzący z początków dwudziestego wieku budynek szkoły ludowej, który niebawem dostanie drugie życie. Teraz czekają na rozpoczęcie prawdziwych prac w szkole.

To ich głosy oddane w konkursie Nasz Zabytek, który organizuje Fundacja Most the Most, a potem wiele ciekawych pomysłów na zagospodarowanie szkoły, zaowocowały okrągłą kwotą, jaką fundacja przekazała gminie. Na ratowanie zabytku do gminnej kasy wpłynie milion złotych. Burmistrz Biecza obiecał, że z gminnej kasy dołoży kolejny milion.

Oczekiwanie na ministerialną decyzję

Umowa, podpisana przez gminę z fundacją skonstruowana jest w ten sposób, że początkowo gmina dostanie 20 procent wartości grantu, a resztę po zakończeniu inwestycji. Mało tego, projekt musi być realizowany przez co najmniej siedem lat. W tym konkretnym przypadku wiadomo było, że milion nie wystarczy na wszystkie prace i gmina będzie musiała zainwestować własne środki lub pozyskane z innych źródeł.

- Szkoła ludowa w Binarowej wchodzi w ostatni etap montażu finansowego - informuje Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Środki pozyskane z fundacji zostały już przemnożone co najmniej dwukrotnie. Oczekujemy jeszcze na ten ostatni akord związany z termomodernizacją tego obiektu w ramach konkursu ogłoszonego przez ministra kultury - dodaje.

Po pozyskaniu środków z ministerialnego konkursu do dyspozycji będzie około 4,3 miliona złotych co praktycznie równoważny kosztorys, jakim dysponuje gmina.

- W zakresie tej inwestycji byłaby termomodernizacja a w tym wymiana okien i docieplenie ścian tam, gdzie byłoby to możliwe - stwierdza burmistrz. - Wewnątrz mamy wykonanie samonośnej konstrukcji stropowej w części dworku jak również wykończenie wnętrza tego obiektu - zaznacza.

Finalnie podstawową funkcją starej szkoły ludowej w Binarowej będzie obsługa ruchu turystycznego pobliskiego kościoła, który dwadzieścia lat temu, 5 lipca 2003 roku, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów z kraju i zza granicy, będzie obsłużone według światowych standardów. Ponadto turyści będą mieli możliwość odpoczynku, napicia się i spożycia posiłku, skorzystania z sanitariatów.

Wielofunkcyjny efekt

Znajdą się tam również elementy służące mieszkańcom wsi, nic nie stanie na przeszkodzie, by wyremontowane pomieszczenia służyły spotkaniom zarówno tym na poziomie świeckim jak i religijnym.

- Kolejna funkcje to sala multimedialna i ekspozycyjna z dziejami Binarowej i regionu - dodaje jeszcze Mirosław Wędrychowicz. - Na koniec zostało multimedialne centrum, które w naszym zamyśle ma umożliwić wirtualne zwiedzanie obiektów zabytkowych gminy Biecz, regionu i świata - podkreśla.

Projekt jest niekonwencjonalny, oryginalny i może być pierwszym, który tak kompleksowo podniesie jakość obsługi ruchu turystycznego przy obiektach UNESCO znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

- To będzie wizytówka Małopolski i „Złotego” produktu turystycznego, jakim jest od roku 2013 Szlak Architektury Drewnianej - zaznaczam burmistrz. - Do tej pory w Binarowej i okolicy nie powstało miejsce, w którym turysta mógłby lepiej zapoznać się ze skarbami dziedzictwa materialnego i niematerialnego Polski, również tymi wpisanymi na listę UNESCO - kończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto