Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Laserowy skan świątyni stworzy jej cyfrowy wizerunek. Niedługo możliwy będzie wirtualny spacer po bieckiej kolegiacie

Lech Klimek
Lech Klimek
Laserowy skan świątyni stworzy jej cyfrowy wizerunek. Niedługo możliwy będzie wirtualny spacer po bieckiej kolegiacie
Laserowy skan świątyni stworzy jej cyfrowy wizerunek. Niedługo możliwy będzie wirtualny spacer po bieckiej kolegiacie Bieckie Centrum Kultury/archiwum
Jest spora szansa na to, że jeszcze w tym roku będziemy mogli odbyć wirtualny spacer po bieckiej kolegiacie. Wszystko za sprawa dotacji, którą Małemu Krakowowi przyznało ministerstwo kultury na projekt digitalizacji zabytków miasta.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na wspomniane działania Biecz dostał 90 tysięcy złotych. Prace się rozpoczęły.

- Największy zasięg ma oczywiście laserowe skanowanie kolegiaty pod wezwaniem Bożego Ciała - opowiada Paweł Jamro, dyrektor Bieckiego Centrum Kultury.

W przedsięwzięciu weźmie udział Akademia Górniczo-Hutnicza, która przeprowadzi badania dźwiękowe fary. Najprościej rzecz ujmując, dzięki nim będzie można usłyszeć, jak dany dźwięk brzmiałby w tej świątyni.

Kolegiata to nie wszystko, co będzie można obejrzeć w wersji wirtualnej. Każdy będzie mógł odbyć spacer uliczkami Biecza, podejść przed Dom z Basztą, przejść się wokół bieckiego ratusza.

- W powstałych animacjach prezentujących efekty prac wprowadzimy audiodeskrypcję - podkreśla szef BOK.

Wspomniana audiodeskrypcja to nic innego, jak opisowa narracja – lektor opowiada, co w danej chwili dzieje się na przykład na ekranie, scenie czy nawet boisku sportowym. Dzięki temu osoby słabo widzące czy niewidome mogą uczestniczyć w wydarzeniu. Termin zakończenia zaplanowanych działań ustalono wprawdzie na koniec roku, jednak teraz, w czasie wakacji dowiemy się, co już udało się zrobić.

- W czasie trwania Kromer Biecz Festiwalu odbędzie się konferencja poświęcona tym pracom – opowiada dyrektor. - Chcemy też udostępnić gościom naszego miasta, możliwość zwiedzania z audiodeskrypcją właśnie - dodaje.

Po zakończeniu wszystkich prac efekty nie znikną w przepastnych urzędniczych biurkach czy w szafach miejskiego archiwum.

- Na stronach internetowych bieckich instytucji kultury, każdy łatwo znajdzie ścieżki prowadzące do tych wirtualnych spacerów - mówi Paweł Jamro. - Oczywiście wszystkie one będą dostępne bez jakichkolwiek opłat. Już teraz, choćby na naszym profilu społecznościowym można obejrzeć grafikę prezentującą przekrój podłużny bazyliki - podkreśla.

Polskie all inclusive. To się opłaca KOMENTARZ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto