Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łużnej kopią rowy, a potem zakopują w nich rury. Powstaje sieć kanalizacyjna i własna oczyszczalnia ścieków

Lech Klimek
Lech Klimek
Prace przy budowie kanalizacji w gminie Łużna ruszyły pełną parą
Prace przy budowie kanalizacji w gminie Łużna ruszyły pełną parą Lech Klimek
Rok 2021 zapisze się w kronikach Łużnej złotymi zgłoskami. Można sobie wyobrazić, że za wiele lat, dziadkowie będą opowiadać wnukom, jak to w maju na plac budowy weszły ciężkie maszyny, rozpoczęło się wielkie kopanie, a gdy się zakończyło, to wieś była w zupełnie innej cywilizacyjnej rzeczywistości. Bo wielu latach zazdrosnego spoglądania na sąsiednie gminy w końcu Łużna będzie miała oczyszczalnię ścieków i sieć kanalizacyjną.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

od 16 lat

Budowa kanalizacji to taka inwestycja, której po zakończeniu wszystkich prac tak naprawdę nie widać. Trzeba sporo spostrzegawczości, by dojrzeć ukryte w ziemi studzienki. Elementem, który jest najbardziej widoczny, jest sama oczyszczalnia ścieków, choć ta w Łużnej też nie będzie zbyt widoczna. Z tarcz dla samorządów trafiło do gminy sporo pieniędzy. Większość zostanie wydana właśnie na oczyszczalnię ścieków i kanalizację w Łużnej. Gmina miała dokumentację i kosztorys, mówiący o konieczności wydania ponad siedmiu milionów złotych.

Po przetargu okazało się, że firma z Nowego Sącza zgodziła się postawić oczyszczalnię ścieków i wybudować prawie 12 kilometrów kanalizacji za 5,3 miliona złotych. W ziemi już znalazło się blisko 2 kilometry nowej sieci. Dla Mariusza Tarsy, wójta gminy Łużna ta inwestycja jest tą najważniejszą w tej kadencji.

- Każda wizyta na terenie budowy to powód do radości – mówi. - Mało tego, ciągle zdarza się, że mieszkańcy podpytują czy uda się podłączyć do sieci kolejne działki w okolicy gdzie prowadzone są obecnie prace. Staram się wychodzić naprzeciw takim prośbą, zawsze w czasie rady budowy przekazuję to wykonawcom, tam, gdzie będą takie możliwości i nie będzie się to wiązało z wielkimi zmianami projektowymi, oczywiście postaramy się poprowadzić dodatkowe podłączenia - dodaje.

Mieszkańcy terenów, do których nie dotrze kanalizacja w pierwszym etapie, też dopytują, co z nimi.

- Nasza oczyszczalnia ścieków będzie miała możliwości rozbudowy – relacjonuje wójt. - Nie dalej jak tydzień temu była u mnie pani budująca dom przy drodze w kierunku Szalowej. Pytała, czy inwestować w oczyszczalnię przydomową, czy uzbroić się w cierpliwość i czekać na kanalizację. Mogłem jej zasugerować budowę dobrego szamba i trzyletnią perspektywę na doprowadzenie sieci do jej domu – podkreśla.

Oczyszczalnia ścieków w Łużnej powstanie w miejscu, które z powodów określenia ich na mapach jako zalewowe nie nadawało się do realizacji innych funkcji. Działka została niedawno zakupiona przez gminę, a okoliczni mieszkańcy choć początkowo kręcili nosami na posadowienie im po sąsiedzku oczyszczalni, zmienili zdanie, bo korzyści są większe niż potencjalne uciążliwości. Gmina ma w planie, by z czasem, zbudować też w tamtej okolicy budynek, który będzie mógł pełnić funkcję ośrodka samopomocy lub ośrodka wsparcia. Obydwie te funkcje pomyślane są z myślą zarówno o seniorach, jak i osobach niepełnosprawnych wymagających stałej pomocy.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto