Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieło budowy cerkwi prawosławnej w Gładyszowie. Wierni zachęcają do odwiedzenia interaktywnej mapy budowy. Przy okazji można wesprzeć prace

Halina Gajda
Halina Gajda
Budowa to nie wszystko, trzeba już teraz bowiem myśleć o wyposażeniu świątyni. Stąd apel całej społeczności o finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Szalejące ceny materiałów budowlanych dają się im mocno we znaki
Budowa to nie wszystko, trzeba już teraz bowiem myśleć o wyposażeniu świątyni. Stąd apel całej społeczności o finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Szalejące ceny materiałów budowlanych dają się im mocno we znaki halina gajda
Budowa prawosławnej cerkwi w Gładyszowie trwa od ponad dwóch lat. Uroczystość wmurowania w fundamenty kamienia węgielnego, w którym znalazły się akt erekcyjny oraz relikwie św. Męczenników Betlejemskich odbyła się latem 2022 roku. Później ruszyły zasadnicze prace. Ponieważ to spora inwestycja, wierni szukają sposobów na zdobycie wsparcia. Teraz powstała interaktywna mapa inwestycji. Kryje pewne niespodzianki.

Budowana świątynia będzie jednocześnie repliką cerkwi pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana, która stała niegdyś w Nieznajowej, dzisiaj nieistniejącej już wsi łemkowskiej. Przedsięwzięcie jest naprawdę spore i ważne z powodów sentymentalnych i pragmatycznych. Z jednej strony chodzi przecież o odtworzenie obiektu, który dla ojców czy dziadków współcześnie żyjących, był miejscem, do którego przynosili swoje troski i radości, cieszyli się z nowo zawiązanych rodzin, ostatni raz żegnali bliskich, a z drugiej strony z czysto pragmatycznych – gładyszowska społeczność wiernych jest niewielka, a budowa wymaga nakładów sił i środków. Trzeba więc szukać sponsorów i darczyńców.

Prosta ścieżka: klik, opis, wpłata
Ostatnio wpadli na kolejny pomysł. Każdy, kto zechce wesprzeć budowę, może dołożyć swoją cegiełkę do konkretnego miejsca. W internecie pojawiła się bowiem swego rodzaju interaktywna mapa cerkwi. Wystarczy kliknąć dowolne miejsce świątyni, by pojawiła się krótka informacja, co w danym miejscu będzie robione i do czego się przyczyniamy.

INTERAKTYWNA mapa cerkwi w Gładyszowie. Kliknij TUTAJ

Przykład: klikamy w dzwonnicę, pojawia się informacja:

- Zewnętrzna ściana naszej dzwonnicy. U góry widoczne będzie piękne arkadowanie wraz z deskowaniem. Poniżej, długi „płaszcz” otulający dzwonnicę będzie gontowany – wybór materiału drzewnego będzie zależał od naszych możliwości finansowych. Dzisiaj jeszcze możemy podziwiać niezabudowaną – masywną konstrukcję ścian – czytamy.

Po chwili możemy skorzystać z panelu, w którym możemy wesprzeć prace datkiem w dowolnej wysokości.

Z wiosną nowa energia

Prace zostały zawieszone na czas zimy. Teraz mają ruszyć na nowo. Przede wszystkim pokrycie dachu i kopuł, zwieńczenie ich krzyżami oraz zabezpieczenie drewnianej konstrukcji zgodnie z wymogami przepisów przeciwpożarowych. Wtedy będzie można planować instalacje. Powoli trzeba też zacząć myśleć o wyposażeniu, przede wszystkim ikonostasie.

Chesz dołączyć do zrzutki na rzecz budowy świątyni? Kliknij TUTAJ

Świątynia zostanie wzniesiona w miejscu starej szkoły. Jej makietę-miniaturę stworzył Michał Warchił, folklorysta łemkowski, modelarz, twórca największego w Polsce zbioru modeli cerkwi łemkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto