Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach ozdrowieńcy mogą oddać osocze dla osób chorych. Ci, którzy mają COViD-19 za sobą mogą zgłaszać się do stacji krwiodawstwa

Halina Gajda
Halina Gajda
Jesteś ozdrowieńcem, chcesz oddać osocze? Zadzwoń do gorlickiej stacji krwiodawstwa. Telefon: 18 352 68 16, w godz. 7-12
Jesteś ozdrowieńcem, chcesz oddać osocze? Zadzwoń do gorlickiej stacji krwiodawstwa. Telefon: 18 352 68 16, w godz. 7-12 fot. halina gajda
Ozdrowieńcy, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, mogą oddawać osocze tym, których walka z Covid-19 przebiega znacznie ciężej. Nie trzeba jechać do Krakowa ani innego dalekiego miasta. Wystarczy zgłosić się do gorlickiej stacji krwiodawstwa. Transfuzja osocza krwi bogatego w przeciwciała może uratować życie wielu chorych. Wystarczy mniej niż godzina.

Transfuzja osocza krwi, czyli płynu pozbawionego czerwonych krwinek, jest źródłem cennych przeciwciał, które mają zdolność rozpoznawania koronawirusa SARS-CoV-2 i jego neutralizowania. Jedna prosta decyzja może zdecydować o czyimś „być albo nie być”. Dzisiaj w Gorlickiem mamy ponad 190 osób, które uznane zostały za wyleczone z koronawirusa. Skoro każda z nich może przekazać swoje przeciwciała trzem osobom, to łatwo policzyć, jak liczna jest grupa tych, którzy mogą skorzystać z szansy na życie.

Osocze musi zostać odseparowane z krwi ozdrowieńców

By wyseparować osocze z krwi, potrzebne jest urządzenie - separator, a cały proces pozyskiwania określany jest jako plazmafereza. Nie mamy takiego separatora w Gorlicach. Do tej pory, ktoś to miał oddać osocze, musiał jechać do specjalistycznych ośrodków, np. w Krakowie. Teraz, z racji pandemii, sytuacja nieco się zmieniła.

- Od 26 października donacje są wykonywane w Gorlicach - mówi Renata Załęska, szefowa Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa Oddział Terenowy w Gorlicach. - Drobna różnica będzie polegała na tym, że u nas będziemy pobierali od chętnych tak zwaną krew pełną, czyli proces pobierania odbywał się będzie tak samo, jak w przypadku tradycyjnego krwiodawstwa. Później krew ozdrowieńców będzie przewożona do ośrodków w Polsce, które zajmują się separowaniem z niej osocza - dodaje.

Kto może zostać dawcą? Podstawowy warunek - osocze może oddać osoba, która przechorowała Covid-19 i została uznana za zdrową lub przeszła chorobę bezobjawowo. Konieczne jest posiadanie wyniku PCR RNA SARS-CoV-2 potwierdzającego zakażenie. Od chwili zakażenia nie może upłynąć więcej niż trzy miesiące.
- Określony został także wiek dawcy, a mianowicie 18-60 lat - wyjaśnia dalej Załęska. - Kolejny istotny warunek jest taki, że musi upłynąć co najmniej 28 dni od chwili ustąpienia objawów, czyli gorączki, kaszlu, utraty węchu i smaku - wylicza dalej.

Na tym nie koniec. Każdy, kto będzie chciał oddać osocze, musi w pierwszej kolejności zadzwonić do stacji krwiodawstwa na szczegółowy wywiad. Nie różni się on zbytnio od ankiety, którą wypełniają krwiodawcy.

- W kolejnym etapie umówimy się z taką osobą na pobranie próbki krwi - opisuje dalej Renata Załęska. - Taka próbka zostanie wysłana do Krakowa na szczegółowe badania, przede wszystkim określające, czy pacjent ma przeciwciała - dodaje.

W przypadku pomyślnej kwalifikacji stacja będzie umawiała się już na konkretne, ostateczne oddanie krwi. - Czyli tradycyjnych 450 mililitrów - przypomina Renata Załęska.
Osocza nie mogą niestety oddać osoby, które przeszły zabieg przetoczenia krwi. Pobranie jest procedurą bezpieczną i nie wpływa negatywnie na zdrowie ozdrowieńca.

Osocze podane na czas może nawet uratować życie

Dzisiaj mamy w Gorlickiem niemal czterysta aktywnych przypadków Covid-19, z czego ponad dwadzieścia zakażonych osób wymaga hospitalizacji.
- Największym czynnikiem ryzyka, że choroba może przebiegać ciężko, jest na pewno wiek. Więc im jesteśmy starsi, tym - niestety - można oczekiwać, że ta choroba będzie przebiegała ciężko - mówi prof. Aleksander Garlicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Jak Polska długa i szeroka słychać apele, by ozdrowieńcy oddawali osocze. Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem epidemii i każdy ozdrowieniec, który go odda, jest na wagę złota.

Jak na łamach „Ekspresu Bydgoskiego” tłumaczył dr n. med. Paweł Rajewski, konsultant dla województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie chorób zakaźnych, ważne, aby podanie osocza nastąpiło na wczesnym etapie choroby, bo w stanie ciężkim czy krytycznym, w sytuacji niewydolności oddechowej wymagającej respiratoroterapii czy pobytu na OIOM-ie, chorzy nie odnoszą wymiernych korzyści z jego podania.
Jesteś ozdrowieńcem, chcesz oddać osocze? Zadzwoń do gorlickiej stacji krwiodawstwa. Telefon: 18 352 68 16, w godz. 7-12.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto